Dronelar Yılda 1 Milyar Ağaç Dikebilir

Soya fasulyesi ve palmiye dikmek veya hayvanlar için otlak arazisi açmak için yılda 3 -6 milyar arası ağaç kesilirken doğaya verilen zarar nasıl tersine döndürülebilir?

Elbette ki ağaç dikerek!

Bu yılın başlarında yardımsever bir organizasyon Ekvador’da 1 günde tam 1 milyon fidan dikti. Ancak endüstriyel düzeydeki ormansızlaştırılmaya karşı durabilmek için çok daha fazlası gerekiyor.

İngiltere merkezli bir startup olan BioCarbon Mühendislik isimli şirket, bu sorunun çözümünü bildiğini savunuyor. Şirket CEO’su Lauren Fletcher ve ekibi, droneları kullanarak yılda 1 milyar ağaç dikmeyi planlıyor.

Bu planın başlangıcı olarak droneların, ağaç dikimine ihtiyaç duyulan arazileri belirlemesi ve 3-D haritalar oluşturması düşünülüyor.

Bu harita verileri kullanılarak çoklu pervaneye sahip dronelar, adeta paintball silahıyla ateş eder gibi minik tohumları belirlenen konumlara atacak.

Ardından büyümeyi izleyecek olan droneların elde ettiği veriler, ekosistemin durumunu değerlendirmek ve fidan dikme metotlarını geliştirmek için kullanılacak.

Ağaç dikimine ek olarak BioCarbon Mühendislik, değişik çevrelerde deneyler yaparak gelecekteki çiftçilik stratejilerini belirlemeyi ve güçlendirmeyi de amaçlıyor.

BioCarbon Mühendislik, Hello Tomorrow Challenge’da en iyi startup ödülünü kazanmış ve Orange Grand Prize alarak 100.000 Euro’nun sahibi olmuştur.

Girişimin en son projesi Güney Afrika’daki bir koruma alanında gerçekleştirdikleri ağaç dikme faaliyetleridir.

Etiketler