Narsist Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Sürekli onaylanma ihtiyacı, insanları kontrol etmeye meyilli olma ve ihtiyaçlarının karşılanmasına olan talepleriyle narsistler arkadaş veya sevgili olmak için seçilebilecek en yanlış gruptaki kişilerdendir.

Kendinizin veya çevrenizdekilerin narsist olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Psikolog ve “The Narcissist You Know” isimli kitabın yazarı Joseph Burgo ve konunun diğer uzmanları, narsistlerle ilgili özellikleri bir bir sıralıyor.

Spor Alanında Kötüdür

Burgo’ya göre narsistler hem kazandıklarında hem de kaybettiklerinde kötü tavırlar takınır. Örneğin kaybettiklerinde hakemi suçlarken kazandıklarında ise kaybeden takıma karşı tacize varan hareketler sergilerler.

Yeterince Takdir Görmediklerini Düşünürler

Narsistlerin dünyaya duydukları öfke bitmek bilmeyen cinstendir. Her zaman daha iyisini hak ettiklerini ve yeterli takdiri görmediklerini düşünürler.

Narsistlerin İki Yüzü

Psikologlara göre narsistliğin iki çeşidi var: Biri çok tanıdık olduğumuz bir çeşit olan Donald Trump gibi fazla agresif ve sesi çok çıkanlar; diğeriyse daha hafif bir tip narsisizm biçimi. “Örtülü narsisizm” olarak da tanımlanan bu gruba giren narsistler daha içe kapanık, daha hassas, korunmasız ve endişeli kişilerdir. Ancak her iki çeşit narsistin de ortak özellikleri kibir, ukalalık ve diğerlerini göz ardı ederek sadece kendi isteklerine odaklanmadır.

Herkes Aptal Gelir

Narsistler her şeyi bildiklerini iddia ettiklerinden iş veya arkadaş ortamında birlikte çalışmak onlar ve çevresindekiler için zordur. Herhangi bir konuda hatalı olabileceklerini kabul etmezler. Burgo’ya göre narsistler sürekli diğerlerinden üstün olduklarını düşünerek hareket eder.

Küfür Etmeyi Severler

Washington Üniversitesi psikologları Nicholas Holtzman ve Michael Strube’a göre narsistler, münakaşayı ve küfretmeyi seven tiplerdir. Ayrıca açık seçik bir dil kullanmaya da meyillidirler.

Kendini Daha Erdemli Sanırlar

Narsitler genellikle diğer insanlardan üstün olduklarına ve kendi fikirlerinin daha önemli olduğuna inanırlar. Ancak asıl önemli olan buna başkalarının da inanmasıdır. Örneğin Burgo’ya göre narsistler Tanrı’yla daha yakın bağ içerisinde olduklarına inanabilir. Fakat asıl istedikleri etraflarındaki kişilerin de buna inanması ve onlara saygı duymasıdır.

Kaba Davranmayı Hak Görürler

Kindar narsistler intikamın veya antisosyal davranışların toplumda kabul görmediğini bilir. Ancak bu yönde davranmaktan rahatsız olmazlar zira sürekli kandırıldıklarını düşünürler. Sıklıkla saldırgan bir tutum içinde olduklarından etrafındaki kişilerin “Demek istediğim o değildi” tarzı cümlelerini duymanız muhtemeldir.

İnsanlara Direktif Vermeye Bayılırlar

Narsistlerin tipik özelliklerinden biri de liderlik pozisyonunda olmak istemeleridir. İnsanları yönetmeye bayılırlar.

Duygulardan Nefret Ederler

Harvard Tıp Okulu’ndan Psikolog Craig Malkin’e göre, “ Yanında başka biri varken duygularıyla hareket etmek durumunda kalmak narsistler için başarısızlıktır. Çünkü o zaman arkadaşları, ailesi veya eşleri tarafından duygusal olarak etkilenilebilecek biri olarak algılanabilirler.” diyor.

Bu sebeple narsistler bu tür kişileri etraflarında tutmaktan hoşlanmazlar. Herhangi bir duygu hissetmek, kontrolü kaybettikleri hissini yarattığından herhangi bir şekilde duyguları harekete geçtiğinde konuyu değiştirmeyi tercih ederler.

Genç Erkeklerde Daha Yaygın

34.653 kişi ile yapılan anketler sonrasında erkeklerin kadınlara göre narsist olmaya daha meyilli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca narsistlik gençlik döneminde zirve yapıyor ve yaş ile birlikte geriliyor.

Fiziksel Olarak Çekicidir ve Daha İyi Giyinirler

Narsistler genellikle fiziksel olarak çekici bireylerdir ve çok iyi giyindikleri söylenir.

Dinlemek Yerine Konuşmayı Beklerler

Narsistler konuşmanın odağı olmayı severler. Yüksek sesle konuşurlar ve abartılı el hareketleri kullanırlar. Başkaları konuşurken ise dikkatle dinlemezler.

Şıpsevdi Olurlar

Burgo’ya göre narsistler genellikle karşı konulamaz bir görünüme sahiptir. Çabucak aşık olup vazgeçerler ve genellikle bunu pek de iyi tanımadıkları kişilerle yaşarlar. Eşlerinin mükemmel olduğunu düşünürler – çünkü kendileri de mükemmeldir- ancak karşısındakinde bir kusur olduğunu fark ettiklerinde ilişkiyi bitirirler.

Aldatırlar

Psikologlara göre narsistler, eşlerinin kendilerine bağlılığından emin olduktan sonra aldatmaya meyillidir. Ayrıca kendilerinin pek tercih etmediği cinsle ilişkilere başkalarını ikna etmeye de bayılırlar.

İlişkileri 4 Ayda Biter

Herhangi bir ilişkideki gibi en yoğun duyguların yaşandığı 4 aylık süreden sonra narsistlerin ilişkileri de genellikle biter. Zira artık kişiliklerini ortaya çıkarmış olurlar ve partnerleri muhtemelen onlarla birlikte olmak istemez.

Muhteşem Arayışındadırlar

Narsistler genellikle şöyle düşünür: “Mükemmel birini bulmalıyım. Belki onların mükemmelliği bana da yansır ve ben de muhteşem olurum,”. Ardından hayatlarına giren kişilerin mükemmel olmadığını fark ettiklerinde hayal kırıklığına uğrar ve uzaklaşırlar.

Başkalarını Küçümsemeyi Severler

Narsistler kendilerini sürekli üst seviyede tutmak için karşısındaki kişileri küçümseme eğilimindedir.

Gutenberg Üniversitesi’nden Psikolog Mitja D. Back’a göre “Hayranlık arayışı narsistler için uyuşturucu gibidir. Uzun süreli ilişkilerinde alkış alamadıklarından yeni tanıdıklar bulup bu ihtiyacı karşılamaya çalışırlar,” diyor. Bu sebepledir ki narsistlerin ilişkileri zayıf olur.

Aileden Görülen Tutarsız Tavırlar

Sigmund Freud’a göre ailenin hem göz ardı ettiği hem de hayranlık gösterdiği çocuklar yetişkinliklerinde narsist kişiliğe bürünebilmektedir. Tutarsızlık ve ailenin tavırları çocuklarda “hayran olunmayı isteme” etkisi yaratır. Bu sebeple narsistler hayatları boyunca egolarını besleyecek arayış içerisinde olurlar.

İnsanlardan Yararlanırlar

Narsist kadınların ve erkeklerin arkadaş seçimi farklıdır. Narsist kadınlar genelde yüksek statüye sahip erkek arkadaşlar edinirler ve bu sayede değerli hissederler. Erkekler ise kendilerine destek olacak erkek kankalar tercih eder.

Kontrol Hep Onlarda Olmalıdır

Narsistler duygularından bahsetmekten hoşlanmadıkların başkalarının tercihlerine uymak zorunda olmaktan da nefret ederler. Böyle olursa kendilerini tehlikeye açık ve bağımlı hissederler.  Aşk ilişkilerinde sürekli geç kalarak, onaylamaz bakışlar atarak ve planları değiştirerek kontrolü ellerinde tutmaya çalışırlar. Bu sayede insanların tercih etme seçeneğini ellerinden alır ve kendi hükümdarlıklarını ilan ederler.

Etiketler