Facebook Profilinizin Kişiliğiniz Hakkında Söyleyecekleri Var

Takip ettikleri köşe yazılarını sizin de okumanızı isteyip Facebook’ta paylaşan arkadaşlarınız eğlenmeye gitmiyor mu? Sık sık eğlence mekanlarında check-in yapan arkadaşlarınızın sizinle paylaşacak başka bir şeyi yok mu? Siz de bu hafta sonu deniz kenarında yaptığınız kahvaltı keyfini takipçileriniz ile paylaştınız mı?

İngiliz araştırmacılar, neden bazılarının gittikleri partide çılgınlar gibi eğlendiğini paylaşırken bazılarının ise okuyup etkilendikleri makaleyi paylaşmayı tercih ettiğini merak etmişler. 550 katılımcı ile yaptıkları araştırmanın sonuçları hepimizi biraz rahatsız edecek gibi.

Dışadönüklük, duygusal dengesizlik, açıklık, uyumluluk ve sorumluluktan oluşan “Beş Faktör Kuramına Dayalı Kişilik Özellikleri” ile Facebook paylaşımları arasındaki ilişkiyi orta koymak amacıyla yapılan araştırmanın Personality and Individual Differences’ta yayımlanan sonuçlarına göre aslında çoğumuzun nihai amacı dikkat çekmek.

Sevgilinizi paylaşmadan duramıyorsanız:

Kendinizi sevgi dolu hissediyor olabilirsiniz; fakat araştırmacılar özellikle sevgililerinin fotoğraflarını sıklıkla göz önüne serenlerin kendilerine duydukları öz-saygı seviyesinin düşük olduğunu ortaya koyuyor ve ekliyorlar: “Sevgilisini kaybetme korkusu neredeyse kronikleşen kişilerin ilişki durumlarıyla ilgili yaptıkları paylaşımların kendilerini en güvensiz hissetikleri günlerde profillerine yansıdığını görüyoruz.”

Ne yediğinizi ve spor yaparken nasıl göründüğünüzü her fırsatta gösteriyorsanız:
Merhaba, muhtemelen narsistsiniz. Kibirli, kendini fazlasıyla beğenmiş ve gösterişçisiniz. Çünkü narsist kişilik yapısına sahip kişiler bu tarz paylaşımlar yaparak, aslında kendilerini ne kadar önemsediklerini dış görünüşlerine verdikleri önem ile açıklamaya çalışıyor.

Çoğunlukla dünyada neler olup bittiğini paylaşıyorsanız:
Rahat bir nefes alabilirsiniz.  Araştırma sonucuna göre okudukları makaleler, güncel gelişmeler ve ilgilerini çeken araştırmalar hakkında paylaşımlarda bulunan kişiler diğerlerine göre daha açık, yaratıcı ve meraklılar.

Paylaşımlarınızın çoğu çocuklarınız ile ilgiliyse:
Sizler muhtemelen diğerlerine göre daha vicdanlı insanlarsınız; fakat bunun bile işaret ettiği bir olumsuzluk söz konusu. Arkadaşlarınızla çocuklarınız hakkında bilgiler paylaşarak iletişim kurmanın yanında aslında çocuklarınızı ne kadar önemsediğinizi veya ne kadar iyi bir ebeveyn olduğunuzu da kanıtlamaya çalışıyor olabilirsiniz.

Beraberinde; araştırmacıların ulaştığı bir diğer sonuç, Facebook’ta daha fazla etkileşim almanızı sağlayacak faktörlerden birinin de ortaya çıkması: Başarı hikayeleri, sosyal aktiviteler ve günlük hayat ile ilgili paylaşımlar diğer paylaşımlara göre daha fazla beğeni ve yorum alıyor.

Görünüşe göre narsistler, paylaşımlarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Etiketler