İlaç Sektöründe Üç Boyutlu Yazıcı Devrimi

Son 10 yılda üç boyutlu yazıcılar modadan savunma sanayine kadar hemen her sektöre damgasını vuran teknolojilerden biri.

3 boyutlu yazıcılar ile devrim getirmenin planlandığı yeni bir alan da ilaç sektörü.

Geçtiğimiz günlerde ABD İlaç ve Gıda İdaresi, 3 boyutlu yazıcı ile üretilmiş ilk ilaca onay verdi. Epilepsi hastalarında nöbetleri azaltan etkiye sahip Spritam levetiracetam isimli ilaç 3D yazıcılar kullanılarak üretildi.

Amerikan ilaç şirketi Aprecia tarafından üretilen bu ilacın etken ve etken olmayan tüm bileşenleri katman katman 3 boyut yazıcılı bir tablet makinesi ile birleştirildi.

Aprecia, bu gelişme ile yazıcı ile üretim yapan ilk ilaç şirketi oldu.

Aprecia şirketinin 3D yazıcı tekniğini koruyan 50’den fazla patente sahip olduğu söylenmekte. Şirket ayrıca bu patentler sayesinde 2033 yılına kadar rekabette büyük avantaj sağlayacağını da düşünüyor.

İlaç sektöründe 3D yazıcı teknolojisinin kullanılması diğer sektörlerde olduğu gibi toplumun yararına mı olacak yoksa bazı sorunlar yaşanacak mı merak ediliyor. Neticede 3 boyutlu yazıcılar kişisel üretimi de mümkün kılıyor.

Bazı eczacılar konuyla ilgili olarak projenin hastalar için büyük faydalar sağlayacağından bahsediyor. Günümüzde ilaçlar fabrikalarda üretiliyor ve hastanelere, ilaç depolarına ve eczanelere gönderiliyor. Bu yeni teknoloji sayesinde hastaya daha yakın mesafede üretim yapılabilecek ve ilacın hastaya ulaşma süresi kısaltılabilecek.

Ancak Aprecia şirketi henüz bu teknolojinin doktor ofisleri veya hastanelerde uygulanacağına dair bir açıklama yapmadı. Bu şekilde bir gelişme yaşanmazsa ve şirket sadece kendi fabrikalarında 3 boyutlu yazıcı ile ilaç üretmeyi tercih ederse, günümüzdeki ilaç üretim süreciyle aralarında fark kalmayacağı belirtildi.

Wisconsin Üniversitesi’nden Profesör Gregory Higby ise 3 boyutlu yazıcılar ile ilaç üretmeyle ilgili çekincelerini dile getirdi.

“Bu yeni teknoloji ilaç sektörünün 100 yıl öncesine benziyor. O günlerde doktorun yazdığı bileşenler eczacılar tarafından uygun oranlarda bir araya getirilir ve hastaya özel olarak hazırlanırdı. Aprecia’nın ilham kaynağını tam olarak bilmesem de bu yeni teknolojide 100 yıl önce yapılanın aynısı sadece bir makine kullanılarak yapılıyor. Üstelik makinenin yaptığının ilacın bileşenlerini bir araya getirmek olduğu düşünülürse yine de bu bileşenlerin birileri tarafından üretilmesi gerekecek.”

Higby bu teknolojinin daha yeni bir teknolojinin ortaya çıkmasıyla rafa kaldırılacağı görüşünde.

“İhtiyaca göre kitap basan 3 boyutlu yazıcıya sahip kitapevlerimiz yok. Bunların yerine Kindle kullanmayı tercih ediyoruz.” diyerek 3 boyutlu yazıcıların hastaneler tarafından da tercih edileceğini düşünmediğini ekledi.

Etiketler