Robotlar Kendi “Çocuklarını” Üretiyor

Bir ana robotun hiçbir insan müdahalesi olmadan, her nesilde bir öncekinden daha gelişmiş robotlar ürettiğini hayal edin. İşte robot teknolojisinde geldiğimiz nokta bu!

PLOS One’da yayınlanan bir makaleye göre robot teknolojisinde çığır açan bir gelişme yaşanıyor. Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacılar, Universal Robots UR5 isimli robot kolunu, hareket kabiliyetine sahip yeni robotlar yaratması için programladı. Dahası bu ana robot daha önceden üretilenlerin performanslarından elde ettiği veriler sayesinde her nesilde daha gelişmiş “çocuklar” yaratıyor.

Araştırmacılar orijinal robotun en iyi özellikleri alarak daha iyi robotlar üretmesinin evrim sürecine benzediğini belirtti.

Projede görev alan ve Zürih ETH araştırmacılarıyla birlikte çalışan Cambridge Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden Dr. Fumiya Iida, “Doğal seleksiyon, üreme, değerlendirme, üreme ve yeniden değerlendirme şeklinde devam eden bir süreçtir. Bu robotun yaptığı da aslında tam olarak budur. Üretilen türlerin gelişimini ve çeşitliliğini yakından izliyoruz,” dedi.

Ana robotun ürettiği bebek robotlar, 6 santimetre boyunda ve tek bir motor ile çalışan 3 boyutlu yazıcı ile yaratılmış mavi kutucuklardır. Ana robot bu motorlu küpleri birbirine bağlamak için yapıştırıcı kullanmaktadır. Bebek robotlar üretildiğinde, bilgisayarlar aracılığıyla hareketleri incelenir. İncelemeler sonucu elde edilen veriler ana robota geri gönderilir ve ana robot bir sonraki üretimde bu bilgilere göre bir veya daha fazla “gen” yani özellik değişikliği yapar. Bu sayede her üretim sonucunda daha etkin ve zeki bebek robot küpleri üretilmektedir.

Ana robotun bebek robotları üretme şekli araştırmacılar tarafından insanların yaratılış sürecindeki genomlara benzetilmektedir. Yani, ana robot her bir bebek robot üzerinde kendi izlerini bırakır. Bu izler gelişim ve evrim sürecinin bir parçasıdır.

Robotların üretiminde gerçek dünyada iş görmelerini engelleyecek durumların ortadan kaldırılmasını sağlayan kurallar da mevcut. Örneğin; motoru olmayan tasarımların çok ağır olduğu veya motorsuz robotların diğer robotlarla çarpıştığı durumlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca bebek robotlar motorsuz olduklarında hareket edememektedir. Bu tasarımlar ana robot onları üretmeden önce ıskartaya ayrılmaktadır.

Bu gelişimlere sadece teknolojik olarak değil evrimsel gözle de bakmak gerekmektedir. Dr. Fumiya, bu jenerasyonun aslında biraz hatalı olduğunu çünkü normalde olanın aksine bebek robotun bir gün ana robot olma şansının olmadığını dile getirdi. Ekip, ana robotun 10 jenerasyon (100 bebek robot) üretmesine izin verdi ve 5 kez bu testi tekrarladı. Sonuçta elde edilen bebek robot sayısı 500’ü buldu. Her bir bebek robotun 1 saat sürede üretilmesiyle tüm projenin 4 yılda tamamlandığı belirtildi.

Uzmanlara göre ana robot sadece bebek robotlar üretmekle kalmadı. Üretim sürecinde belki de insanların hiç aklına gelmeyecek yapılandırmalar denediği de görüldü.

Peki, asıl soruya gelelim. Bu evrimsel robotlar insanlığın ne işine yarayacak?

Konuyla ilgili Dr. Fumiya, günümüzde kullanılan robotların hiç de yaratıcı olmadığını ve tüm gün fabrikalarda aynı işi yaptıklarını söyledi. Cambridgeli araştırmacılar, daha yaratıcı ve adaptasyon yeteneği olan robotlar üretebileceklerini ve bu sayede robotların daha geniş alanlarda kullanılabileceğini düşünüyor. Örneğin, inşaat sektörünü ele alalım. İnşa edilen tüm evler birebir aynı olsa bile bu yaratıcılık ve adaptasyon yeteneğiyle aynı robotlar farklı zeminlerdeki inşaatlarda da kullanılabilecek. Dr. Fumiya, inşaat sektöründe robotların kullanılmasıyla daha hızlı ve ucuza konut üretiminin mümkün kılınabileceğini belirtti.

Bir ana robot tarafından her seferinde daha zeki robotların üretilmesi ise akıllara ister istemez engellenemeyen bir robot ordusunu getiriyor. Dr. Fumiya bu durumun imkansız olmadığını ancak her yeni teknolojinin pek çok tehlikeye gebe olduğunu belirtiyor. “ Her yeni teknolojinin artıları ve eksileri vardır. Belki bu robotlar 50 yıl içerisinde tehlikeli bir hal alabilir ancak işler o noktaya varmadan bir çözüm bulacağımızdan eminim,” dedi.

Etiketler