Sidney’e Güneş Enerjisiyle Çalışan E-Kağıttan Yol İşaretleri Konuldu

Sidney’de yollara konulan elektronik kağıttan üretilen yol işaretleri hem çok kullanışlı hem de enerji tasarrufunda çok başarılı.

Avustralya Yol ve Deniz İşletmeleri, Visionect akıllı e-kağıt (electronic paper) teknolojisini yol işaretlerine uygulayarak Sidney’e büyük bir yenilik getirdi.

Güneş enerjisiyle çalışan elektronik kağıttan yol işaretleri, LCD muadillerine göre %99 daha az enerji harcıyor.

Doğa dostu bu teknoloji sayesinde kablosuz bağlantıya sahip bu yol işaretleri, internete bağlanarak yol bilgilerini güncelliyor ve sürücüler için güncel bilgi akışı sağlıyor. Sürücülerin seçebileceği trafiksiz rotaları gösteren işaretler bu sayede trafik tıkanıklığına da çözüm getiriyor.

Güneş enerjisiyle çalıştığı için ise enerji kesintilerinden hiç etkilenmeyen işaretler sadece Visionect yazılımından veri alması gerektiğinde 3G’ye bağlanırken az miktarda enerji harcıyor.

E-kağıttan üretilen yol işaretleri elektronik mürekkep teknolojisi sayesinde parlak gün ışığında da görülebiliyorlar.  Aynı elektronik mürekkep teknolojisi e-kitap ve akıllı saatlerde de kullanılıyor. Işığa duyarlı ön panel sayesinde ise yol işaretleri geceleri de rahatlıkla okunabiliyor.

Güneş enerjisiyle çalışan bu yol işaretlerinin sadece enerjiden değil aynı zamanda paradan da tasarruf sağladığı belirtiliyor. Örneğin Los Angeles’ta her yıl 558 bin geçici trafik işareti yerleştiriliyor ve bu işaretlerin maliyeti 9.5 milyon dolar. E-kağıttan işaretler sayesinde bu tutar çok daha aza indirilebilir. Zira işaretlerin üzerindeki bilgiler istenildiği zaman güncellenebiliyor. Bu işaretler sayesinde sürücülerin ve yayaların ihtiyacına göre yeniden düzenlenebilecek bir yol işaretleri sistemi mümkün kılınıyor ve uzun vadede büyük enerji ve bütçe tasarrufları yapılabiliyor.

Etiketler