Twitter’ın Aylık 316 Milyon Aktif Kullanıcısı Jack Dorsey’i Tatmin Etmiyor

Twitter dün Periscope üzerinden ikinci çeyrek raporuna dair verileri paylaştı. Twitter ikinci çeyrekteki aylık aktif kullanıcı sayısının 316 milyona ulaştığını belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl aynı döneme kıyasla bu sayı yüze 15 artarken, bir önceki çeyrekte bu sayı 308 milyondu. Yani bir çeyreklik dönemde Twitter’a 8 milyon aktif kullanıcı katıldığı anlamına geliyor.

Açıklanan raporda kullanıcılarının yüzde 80’i mobil cihazları üzerinden sosyal ağı kullanırken, yüzde 20’lik bir bölüm masaüstü bilgisayarları ile Twitter’a bağlanıyor.

İkinci çeyrek raporunun açıklanmasının ardından Twitter’ın hisse değeri birkaç saat içinde yüzde 5 arttı.

Dick Costolo’nun görevini bırakmasının ardından şirketin geçici CEO’su olan Jack Dorsey, çeyrek raporlarında önceki dönemlere göre bir büyüme olduğunu; ancak büyüme hızından tatmin olmadıklarını dile getirdi.

twitter aylıkq2

Resmi açıklama Presicope üzerinden gelmiş olsa da şirket, Periscope ve Vine ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Tabii ki yıllardır Twitter’ın Facebook ile kıyaslanması ve aktif kullanıcı sayılarıyla da rekabette olması, Jack Dorsey’in ve şirketin şu anki durumdan tatminsiz olmasına neden oluyor diyebiliriz.

İnternet kullanıcıları Facebook’a olduğu kadar Twitter’a yönelmiyor. Bunun farklı sebepleri olabilir ve şirketin bu konuda çalışmalar yaparak aylık aktif kullanıcı sayısını artırması gerekiyor. Tabii ki bu zorlu görev de Dorsey’den görevi alacak yeni CEO’nun önemli bir başarı kriteri olacak.

Twitter’ın ikinci çeyrek raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler