Bir Ev Sizce Ne Kadar Küçük Olabilir?

Bir evin büyüklüğü sizce ne kadar olmalı bilemiyoruz; ancak Polonyalı üniversite öğrencilerinin bu soruya yanıtı 3 m2 . Taşınabilir ve modifiye edilebilir olan bu evler kapandığında 3 m2 ‘lik bir alan kaplıyor. Başka bir deyişle otomobil parkının yarısı kadar yer tutuyor.

Polonyo’daki Gdansk Teknoloji Üniversitesi’nde mimarlık öğrencisi olan Tomasz Zablotny, okul arkadaşı Paweł Maszotabu ile bu konsept evlerin yaratıcısı. Proje halindeki bu evler açılıp kapanabiliyor. Yani evin sınırları genişletilebiliyor, evler açıldığında 7,5 m2‘ye kadar genişleyebiliyor.

tasinabilir evler

Bugüne kadar onlarca projenin üzerinde çalıştıklarını söyleyen Zablonty, projeyi bir adım daha ileri taşıyarak, bir şekilde katlanabilen evler yapmayı planladıklarını belirtiyor. Bu evler kullanımda olmadıklarında katlanabiliyor ve bu şekilde saklanabiliyor ya da başka bir yere taşınabiliyor. Eğer bir kişi burada kalacaksa, tekrar evin duvarlarını genişletebiliyor ve duvarlara monte edilmiş mobilyaları da açabiliyor.

tasinabilir akilli ev

Zablotny, tek bir kişinin ne kadarlık bir yaşam alanına ihtiyaç duyduğunu ve bu alanı, kişinin tam anlamıyla konforlu ve kullanışlı bir şekilde kullanması için nasıl bir şekilde tasarlamaları gerektiği üzerinde çalıştıklarının da vurguluyor. Özetlemek gerekirse en az alanda maksimum verimlilik sağlanmaya çalışılıyor.

Bu ev konseptlerini Gdansk gibi şehirlere uygulamak isteyen öğrenciler; bu bölgelerin, çalışmaya gelen sanatçılar ya da müzik festivalleri için oldukça popüler olduğunu; ancak bölgede konaklama konusunda yeterli imkanın bulunmadığını düşünüyorlar. Bu yüzden de bu tip küçük evlerin, bu tip bölgelerin popülerliğini artırabileceğini düşünüyorlar.

Şehirde kullanılmayan tren raylarının üzerine oturtulan evler, kolay bir şekilde başka bir yere taşınabiliyor. Zablotny, bu evleri bir nevi dönüşebilen evler olarak gördüklerini söylüyor. Genç mimar, bu evleri romantik bir hale döndürmekten çok, verimli bir konaklama alanına döndürmek istediklerinin de üzerinde duruyor ve ölü sezonlarda fazla evlerin kaldırılabileceğini; festival ya da diğer etkinliklerin olduğu dönemlerde de daha çok evin eklenebileceğini de belirtiyor.

Mimarlar, bu evlerin bir prototipini üretmeyi planlıyorlar. Zablotny, böylelikle son dönemlerdeki küçük ve akıllı ev üretimine de önemli bir katkıda yapmış olacaklarını söylüyor.

Etiketler