Tarihi Maçların Biletleri Koleksiyoncuların Gözdesi

Beyzbola meraklıysanız Haziran ayında San Francisco Giants takımının Chris Heston sayesinde New York Mets’e karşı aldığı 5-0’lık galibiyeti duymuşsunuzdur. Beyzbolda karşı takıma tek bir sayı vermeden kazanılan galibiyetlere çok rastlanmıyor. Şanslıysanız gittiğiniz sıradan bir maç tarihe geçebilir ve biletinizle servet kazanabilirsiniz.

Giants takımının oyuncularından Chris Heston şanslı, bu maçın biletlerini saklamış. Aslında Heston’un bir bilet koleksiyonu var. Oynadığı maçları izlemeye gelen ailesi ve kız arkadaşı da biletlerini saklaması için Hudson’a veriyor. Bunda ne var demeyin, o biletler bir gün oldukça değerli olacak. Heston da bu görüşte, çünkü elektronik biletlerin yaygınlaşmasıyla beraber barkodlu kağıt biletlerin artık koleksiyonları süsleyeceğini, zamanla anlam ve değerinin artacağını düşünüyor.

Artık internetten aldığımız biletlerin ya çıktısını alıyoruz ya da telefonumuzdan barkod okutup geçiyoruz. Kolaylığı tartışılmaz ama hiçbir şey nostaljik kağıt biletlerin yerini tutmuyor.

Chris Heston
Chris Heston

Pek çok beyzbol oyuncusu gibi Heston da beyzbol kariyeri boyunca oynadığı tüm maçların biletlerini saklamış. Bu koleksiyon içinde Cal Ripken Jr. ve Chipper Jones’un imzalı biletleri de var. Tüm bu biletlerin özellikle kullanılmış olmalarına özen gösteren Hudson gibi Yankees oyuncusu Mason Williams ve Garrett Jones da oynadıkları sezon maçlarının biletlerini saklıyor.

Örneğin Jones’un koleksiyonunda eski Chicago White Sox takımına ait bin adet bilet var. Hepsi de zamanında kendisinin gidip izlediği maçlar. ‘’Ne zaman maç izlemeye gitsem genellikle hatıra için biletimi saklarım. Çünkü gittiğiniz hiçbir maçta ne olacağını bilemezsiniz, belki de beyzbol tarihine geçecek bir atışın yapılacağı maçtasınızdır ve o maçın bileti ileride koleksiyoncuların gözdesi olabilir.’’

Tarihe geçecek bir rekorun yazıldığı bir maçtaysanız elinizdeki biletin ne kadar değerli olabileceğini düşünün, Heston’un rakip takıma tek sayı vermediği o maçın biletleri şimdi eBay’de açık artırmada $250’dan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Beyzbol maçlarından imzalı bilet, oyuncuların beyzbol sopası vb. değerli eşyaların satıldığı açık artırma sitesi Goldin’in sahibi Ken Goldin, her sene en az 4 maçın açık artırmaya değer ürünler çıkardığını söylüyor. Elinde 1919 senesinin dünya serisi bulunan Goldin, kritik ve tarihe geçen maçlara ait biletlerin gün geçtikçe değerlendiğini belirtiyor.

Türkiye’de beyzbol merakı yok ancak bizim de futbolumuz var. Fenerbahçe Galatasaray gibi büyük derbilerin maç biletlerini ve tarihe geçen maçların biletlerini şimdiden saklasak fena olmaz değil mi? Benim de elimde Nisan ayında AT&T Park’ta izlediğim San Francisco Giants ve Los Angeles Dodgers beyzbol maçının bileti var, iş yapar mı dersiniz?

Kaynak: The New York Times

Etiketler