Proje Yönetim Aracı Slack Günlük 1,1 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı

16 ay önce yayınlanan proje yönetim aracı Slack, Haziran sonuda günlük 1,1 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Geçtiğimiz Nisan ayında 160 milyon dolarlık yatırım alan Slack’in o dönemdeki aktif kullanıcı sayısı ise 750 bindi.

Kurulalı bir buçuk yıl olmadan bu kadar hızlı büyümeyi başaran, SaaS (software as a service) modeli ile çalışan Slack’in yıllık geliri de devamlı olarak artıyor. Şubat ayında yıllık gelirini 12 milyon dolar olarak açıklayan şirket, Haziran sonunda yaptığı duyuruda gelirini 25 milyon dolar olarak gösterdi. Bu da yaklaşık 4 aylık bir süreç içinde şirketin gelirlerini ikiye katladığını gösteriyor.

Ücretsiz kullananların dışında Slack’in ücretli sürümünü kullananların sayısı da aynı doğrultuda artmaya devam ediyor. Slack’ın ücretli kullanıcısı sayısı 3 ay önce 200 bin civarındayken, Haziran sonunda bu sayı 300 bine ulaştı.

Slack-Günlük-Aktif-KullanıcıSan Francisco merkezli şirketli tabii ki büyümeye de devam etmek istiyor; bunun için de 5 yıl Twitter’da ürün müdürü olarak görev yapan April Underwood ile anlaştı ve Underwood’u platformun başına geçirdi. Underwood bu görevinde yazılımcı ilişkileri, API entegrasyonları ve ortaklıklar üzerine çalışmalar yapacak.

API desteği sayesinde Slack üzerinde birçok entegrasyon yapılabiliyor. Şubat ayında kullanıcıların hazırladığı toplamda 800 bin entegrasyon bulunuyorken bu sayı şimdi 900 bine çıkmış durumda.

Slack’in kendine ait 100 entegrasyonu bulunuyor ve bunların arasında GitHub, Google Drive ve Twitter entegrasyonları da var. Şirket, önümüzdeki aylarda daha fazla entegrasyon geliştirerek bu sayıyı artırmak istiyor.

Slack kurucu ortağı ve CTO’su Cal Henderson, geçtiğimiz ay VentureBeat ile yaptığı görüşmede, şirketin kurulduğundan beri değişmeyen ana sayfasının da artık değiştiğini ve Slack ile ilgili bir takım özelliklerin artık bu sayfada tanıtıldığını belirtmişti.

Bu durum, şirket için şu yüzden önemli; çünkü Slack’in eski internet sayfasında uygulama hakkında pek bir detay bulunmuyordu. Bu da tabii ki siteyi ziyaret edenlerin servisin faydaları hakkında fazla bilgi alamamasına yol açıyordu.

Etiketler