PayPal, Para Transfer Şirketi Xoom’u 890 milyon Dolara Satın Aldı

eBay ile yollarını çok yakında ayıracak olan PayPal, ödeme sistemleri alanındaki yerini sağlamlaştırmak için çalışmalarına devam ediyor.  PayPal uluslararası pazarda büyümekte olan para transfer şirketi Xoom’u 890 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

2001 yılında kurulan Xoom, kullanıcıların birbirlerine para transferi yapmasını ve fatura ödemelerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra servis üzerinden Amerika ile 37 farklı ülke arasında mobil telefon görüşmeleri yapılabiliyor. Xoom, genellikle başka ülkelerdeki ailelerine para gönderen göçmenler tarafından kullanılıyor.

PayPal Başkanı Dan Schulman, PayPal’ın Xoom’u satın alarak uluslararası pazarlarda daha etkili bir hizmet sunabileceğini dile getiriyor. Xoom’un en aktif olduğu ülkelerin başında Meksika, Hindistan, Filipinler, Çin ve Brezilya geliyor.

20 Temmuz’da e eBay’den ayrılarak borsada bağımsız olarak işlem görecek olan PayPal’ın son çeyrekte ödemelerden elde ettiği gelirin eBay’in pazaryerinden (marketplaces) elde ettiği geliri geçmesi eBay’den ayrılmaya hazır olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

2015’in ikinci çeyreğinde PayPal’ın geliri yüzde 14 artarak 2,1 milyar dolara ulaştı. Ödeme hacmi ise yüzde 18 artarak 61 milyar dolar seviyelerine geldi. Servis üzerinden yapılan para transfer işlemleri ise yüzde 24 artarak 1 milyara ulaştı.

PayPal üzerinden gerçekleşen işlemler içinde mobilin payı gittikçe artıyor. PayPal’da mobil işlemler geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 40 büyüdü ve toplam işlemler içinde mobilin payı yüzde 30’a ulaştı.

PayPal, Xoom’a hisse başına 25 dolar ödüyor ve bu rakam son üç ay içindeki hissenin ortalama değerinin yüzde 32 üstünde. Bu arada ilginç olan bir nokta PayPal eski CFO’su ve Sequoia Capital’in ortağı Roelof Botha şu an Xoom’un yönetim kurulunda yer alıyor. Bu arada Xoom’un ayrı bir marka olarak faaliyet göstermeye devam edeceğini de hatırlatmakta fayda var.

Etiketler