WordPress.com 10 Yaşında!

İnternetteki en popüler blog platformlarından WordPress.com bu yıl 10. yaşını kutluyor. WordPress.com’un sahibi olan Automattic de 10 yaşında. Şirketin kurucusu ve CEO’su Matt Mullenweg, 10. yıllarını kutlarken WordPress ve Automattic ile ilgili birçok ilgi çekici bilgi paylaştı.

Geçen 10 yıl içerisinde WordPress.com ile 137 farklı dilde toplamda 2,5 milyar blog yazısı yazıldı. Bu yazılara ise 3 milyardan fazla yorum yapıldı. Bunun yanı sıra platform üzerinde yayınlanan yazılarda en uzun başlık 19.176 kelimeye sahip. Yazılan en uzun yazı ise 10 milyondan fazla kelimeden oluşuyor.

Mullenweg, 2003 yılında WordPress’i açık kaynaklı bir yazılım projesi olarak hayata geçirdi ve 2005 yılında Automattic’i kurmasının ardından WordPress.com’u; ücretsiz, barındırılan (hosted) versiyonunu; devreye aldı. Automattic ise WordPress.com’a ek olarak Simplenote, Akismet, VaultPress gibi birçok projeyi hayata geçirerek vizyonuna; We are passionate about making the web a better place; bağlı olarak çalışmaya devam ediyor.

2005 yılında Mullenweg, CNET adlı başka bir şirkette çalışıyordu ve böylece kurduğu şirketi finanse ediyordu. Automattic’in ilk maaşlı çalışanı Donncha O Caoimh oldu. Mullenweg oldukça duygusal sayılacak bir yazı ile ilk ekip arkadaşlarına (hala hepsi şirkette çalışmaya devam ediyor) ve 400 Automattic çalışanına geçtiğimiz günlerde seslendi. (İnternet tarihi ile ilgili bir kitap yazılsa bu yazıya mutlaka yer verilmesi gerekir diye düşünüyorum.)

İnternetteki web sitelerinin yüzde 24’ü ya WordPress.com’da bulunuyor ya da WordPress açık kaynak yazılımını kullanıyor. Bu rakamın bile tek başına Automattic çalışanlarının ve bu ekosistem içinde projeler üreten diğer kişi ve firmaların ne kadar büyük bir iş başardığını göstermeye yeter diye düşünüyorum.

Bu arada hatırlamakta fayda var Automattic, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında 160 milyon dolarlık bir yatırım almıştı ve şirketin değeri 1 milyar doları aşmıştı… WordPress.com’a biz de nice güzel yıllar diliyoruz.

Etiketler