Amazon Yeni Teslimat Şekli On My Way’i Test Ediyor

Amazon, geçtiğimiz yıl İHA’ları kullanarak 30 dakika içinde ürün teslimatı yapmayı planladığını duyurmuştu. Ancak Amazon bu planını şu an için uygulamaya sokmak yerine başka bir teslimat sistemine geçmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni uygulamasının adı “On My Way”. Bu sistemde, kayıt olan kişiler yolculukları esnasında Amazon’un belirlediği lokasyonlardan paketleri alarak, alıcılara teslim edecekler ve karşılığında da belli bir ücret alacaklar.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Amazon bu uygulama ile kargo ücretlerini azaltmak istiyor. Günde yaklaşık 3,5 milyon paket gönderimi yapan Amazon’un kargo maliyetleri, şirketin karından daha hızlı bir şekilde artıyor. Şirketin kargo maliyeti geçtiğimiz yıl yaklaşık %31 artmıştı.

Sistem ilk etapta mantıklı gelse de, akıllara birçok soruyu da getiriyor. Siparişleri alan kişilerin, bu paketleri sahiplerine teslim etmek yerine kendilerinin almasını Amazon nasıl engelleyebilecek? Ya da kaybolan veya zarar gören teslimatlardan kim sorumlu olacak?

amazon-teslimat-sistemi

Büyük perakendeciler ve e-ticaret şirketleri için kargo maliyetlerini azaltmak ve aynı gün içinde daha hızlı bir şekilde ürün teslimatı yapabilmek oldukça önemli. Bu nedenle bu tür testler yaparak, hem kendileri hem de tüketiciler için en karlı ve avantajlı uygulamaları bulmaya çalışıyorlar.

Artan kargo maliyetleri Amazon’u yeni teslimat şekillerini test etmeye yönlendirse de On My Way Projesi için henüz detaylı bir açıklama yapılmadı. Bu sistem ile Amazon’un gönüllü kuryelere ne kadarlık bir ücret ödeyeceği ve diğer noktalar tam olarak bilinmiyor. Konuyu takip edeceğiz.

Etiketler