Çok Katlı Şehir Çiftlikleri İnsanlığın Geleceğini Kurtarabilecek Mi?

Dünya nüfusu özellikle 19. yüzyıldan itibaren çok hızlı bir şekilde artıyor ve 2050 yılına gelindiğinde dünya üzerindeki aç insanların sayısı şimdikinden çok daha fazla olacak. Önümüzdeki dönemde nüfusun birkaç milyar artmasıyla beraber her geçen yıl insanlar tüketecek besin bulmakta zorlanacaklar.

Geçmişte yapılan tarıma bakıldığında, tarım alanlarının kentlerin yakınına kurulmuş olduğu görülüyordu. Böylelikle şehirlerde yaşayanların ihtiyaçları daha kolay bir şekilde karşılanıyordu. Yiyeceklerin nakliye masrafları da azaldığı için gıdalar daha ucuza temin edilebiliyordu.

Gelecekte tarım alanlarının, kentsel nüfusu karşılayamayacak olması, insanlık için büyük bir tehlike. Bu nedenle de yeni tarım alanlarına ve tarımsal alanda yeniliklerin yapılmasına ihtiyaç duyuluyor.

sehir ciftlikleri

Çok katlı şehir çiftlikleri çağı

Peki, insanların gelecek yıllardaki gıda problemi çözülebilecek mi? Son yıllarda birçok şehirde tarım alanında bir takım yeni projeler test ediliyor. Bu projeler arasında çok katlı şehir çiftlikleri de bulunuyor.

Şehirlerdeki binaların bahçelerinde, çatılarda, boş arazilerde ve depolarda dikey çiftliklerin oluşturulması gittikçe yaygınlaşıyor. Şehrin içinde yer alan bu boş ve kapalı alanlar ürün yetiştirmek için kullanılıyor ve alınan sonuçlar oldukça umut verici.

Arizona’da 1,3 km2’lik bir alanda hidroponik, kapalı mekan tarımı yapılıyor ve domates ve salatalık yetiştiriliyor. Bunun yanı sıra Illionis’de 8 bin m2’lik bir depoda balık ve yeşillik üretimi yapılıyor.

Japonya, Kore, Singapur, ABD ve Kanada şu an bu sistemi kullanan ülkeler arasında. Eğer gerekli yatırımlar yapılırsa 2050 yılına gelindiğinde, şehirlere kurulan bu çok katlı çiftlikler kentsel nüfusun yarısına yakın bir kısmını besleyebilecek hale gelebilecek.

Etiketler