NASA ve Verizon Drone Kontrol Sistemine Yönelik Birlikte Çalışma Kararı Aldı!

Amerika’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Verizon ile NASA, Amerika’nın büyüyen ticari ve bireysel insansız hava araçlarını izlemek ve kontrol etmek için birlikte teknoloji geliştiriyor. Bu projede Verizon’un sahip olduğu baz istasyonları önemli bir işlev görecek.

The Guardian tarafından elde edilen dokümanlara göre Verizon geçen sene baz istasyonlarının drone trafiğini kontrol etmek ve yönetmek için kullanılıp kullanılamayacağına yönelik bir araştırma için NASA ile anlaşma imzaladı.

NASA’nın insansız hava araçları trafiği kontrol sistemi 4 yıl içinde alçaktan uçuş yapan drone trafiğini güvenli hale getirmeyi amaçlıyor. Bildiğiniz gibi şu an droneların istediği yere uçmasının önünde teknik anlamda bir engel yok. NASA bu proje sayesinde droneları kimi hassas bölgelerden uzak tutarken; kötü hava koşullarında droneların güvenli inişini sağlamayı, karşılarına çıkan bina gibi engellerden kurtulmalarını ve artan hava trafiğinde hangi droneun geçiş önceliğinin olacağının belirlenmeyi amaçlıyor.  Tüm bu çalışmalar şu aşamada deneysel. Çünkü Federal Havalık Kurumu (FAA) henüz ticari droneların gerekliliklerini ve teknolojik zorunluluklarını açıklamış değil.

Duke Üniversitesi’nden Missy Cummings, “Mevcut have trafik kontrol sistemimize daha fazla kapasite ekleyemeyiz. Radarların düşük irtifada performansı iyi değil. Şu an her droneu izlemek için teknolojimiz ve insan kaynağımız yok.” açıklamasında bulundu.

NASA; droneları radar, yörüngedeki uydular ve baz istasyonları sayesinde izlemeyi düşünüyor. İnsansız hava araçları trafiğini kontrol sisteminin bulut tabanlı olması bekleniyor. Dronelar; hava durumu, uçuşa yasak bölge, hava trafik yoğunluğu gibi bilgileri internet üzerinden yükleyecekler. Bu da mevcut mobil telefon ağını çekici kılıyor. Cummings “Bu teknoloji zaten doymuş durumda olan hava trafik kontrol sistemine iyi bir altenatif.” yorumunda bulunuyor.

Verizon‘un bu projedeki en büyük avantajı ise 12 bin ile 15 bin arasında olduğu tahmin edilen Amerika’ya yayılmış olan baz istasyonları ve en geniş yüksek hızlı 4G LTE ağına sahip olması.

Tabi böylesine büyük bir projeyi NASA’nın tek başına Verizon ile hayata geçirmesi bütçe kısıtları da düşünüldüğü zaman mümkün değil. O açıdan NASA geçtiğimiz Şubat ayında bu proje ile ilgilenen şirketleri bir çalıştaya davet etmiş. The Guardian’da çıkan habere göre kendi drone programları olan Google ve Amazon da bu çerçevede NASA ile işbirliği yapan şirketler arasında.

DigitalTalks olarak drone teknolojisindeki gelişmeler, bireysel ve ticari amaçlı drone sahipliğinin artması ile birlikte gerçekleştirilecek regulasyon, hava kontrol sistemlerindeki çalışmaların daha da ivme kazanacağını düşünüyoruz.

Etiketler