İsveç’in Twitter Hesabı 3,5 Yıldır Farklı İnsanlara Emanet!

Her hafta İsveç’in resmi Twitter hesabı @sweden ‘ı farklı bir kişi yönetiyor. 2011 Aralık ayında başlayan projenin adı İşveç’in Küratörleri (Curators of Sweden). İsveç Enstitüsü (Sweden Institute) tarafından hayata geçirilen projede amaç İsveç’i var eden farklı becerileri, deneyimleri ve fikirleri ortaya çıkarmak.

Curators of Sweden‘ın resmi sitesinde projenin amacı çok net bir şekilde paylaşılıyor. Bir ülkenin başarısının başka ülkelerdeki algısına bağlı olduğuna inanan İsveç, bu projesiyle kitlesel iletişimin güçlendiği, küreselleşen dünyada farklı ülkelerdeki algısını olumlu yönde güçlendirmeyi amaçlıyor.

Küratörlere gerek kendi gerekse de üçüncü kişilere ait İsveç ile bağlantılı fikir, öykü ve bilgi paylaşma hakkı veren Curators of Sweden’ın, küratörlerden beklentisi küratörlerin yaptıkları iletişimle İsveç’e yönelik ilgi, merak uyandırmaları; geleneksel medyada yaratılan İsveç algısının dışında farklı bir İsveç resmi çizmeleri.

Küratörler istediklerini yazmakta özgürler. Ancak İsveç kanunlarını ihlal eden, ticari bir markanın reklamını yapan ve güvenlik tehditi oluşturan tweetler Curators of Sweden tarafından silinebiliyor.

Twitter profilinde o haftaki küratörün profil fotoğrafına ve bilgilerine yer veren Curators of Sweden’ın bu yaratıcı projesi Avustralya, Pakistan, Japonya, Meksika ve Japonya gibi birçok ülkeye ilham verdi. Ancak bu hesapların hiçbiri İsveç’teki gibi devlete ait değil.

Herkese yeni küratörleri önerme hakkı veren (kişiler kendilerini öneremiyor) Curators of Sweden’ın iki şartı var:

  • Önerdiğiniz kişi aktif bir Twitter kullanıcısı olmalı. (Çok takipçisinin olması şart değil)
  • Bu kişi İsveç’te ikamet etmeli (İsveç vatandaşı olması şart değil) veya yurtdışında yaşayan bir İsveç vatandaşı olmalı.

Sizin de bu kriterlere uygun, farklı isimler aklınıza geliyorsa bu form üzerinden Curators of Sweden’a iletebilirsiniz:)

DigitalTalks Ekibi olarak 3,5 yıldır başarı ile devam eden projenin; Türkiye’yi daha çoğulcu, renkli, farklılıklara saygı duyan ve demokrat bir ülke yapma yönünde hepimize ilham vermesini diliyoruz.

Etiketler