Danimarka Nakitsiz Toplum Olmaya Yaklaşıyor!

Danimarka nakitsiz toplum olma yönünde önemli bir hamle yaptı. Danimarka hükümetinin önerdiği yasa taslağı eğer kabul edilirse perakendeciler nakit ödeme kabul etme zorunluluğundan kurtulacak.

Kabul edilmesi halinde gelecek yıldan itibaren geçerli olması planlanan düzenleme ekonomik büyüme paketinin içinde yer alıyor… Bu düzenleme ile perakendeciler, nakit ödeme kabul etme opsiyonunun kaldırılması ile birlikte kendileri için ek maliyet olan güvenlik ve para bozmanın getirdiği yükten kurtularak daha verimli faaliyet gösterecek.

Bu hamle Danimarka’nın nakitsiz toplum olma yolunda tarihi bir kilometre taşı olsa da, şu an zaten Danimarka halkının üçte biri Danske Bank’ın MobilePay adlı uygulamasını kullanıyor ve bu sayede diğer kullanıcılara para gönderiyor veya akıllı telefonları vasıtası ile bir dokunuşla ödeme yapabiliyor.

Danimarka Parlementosu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek yasanın oylama tarihi ise henüz net değil. Yalnız bu teklifin Danimarka gibi nakitsiz toplum yolunda ilerlemiş bir ülkede ciddi bir muhalefet ile karşılaşmayacağı tahmin ediliyor.

Bildiğiniz gibi Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiye ve İzlanda nakitsiz toplum olmaya yolunda dünyada başı çeken ülkeler. Bugün bu ülkelerde alışverişlerinizi nakit paranızla yapmaya kalkmanız sizi başkalarının gözünde farklı bir yere koyabilir. 2013 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de bir bankaya giren hırsızın bankanın nakit para tutmadığını öğrenmesi sonrası elinin boş kaldığını da hatırlamakta fayda var.

Kuzey Avrupa ülkelerinin öncü olduğu bu yolda ülkemizin de nakitsiz toplum olma yönünde hızla ilerlemesini arzuluyoruz. Bildiğiniz gibi DigitalTalks İlkbahar15’te, 21 Nisan Salı günü Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdür Yardımcı Cenk Temiz de bizlere “Kartlı Ekonomilerin Ülke Ekonomisine Katkısı” başlıklı değerli bir sunum yapmıştı. Bu sunumdaki çarpıcı verileri sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşmayı planlıyoruz.

Kaynak: The Independent

Etiketler