Delivery Hero 589 milyon $’a Yemeksepeti.com’u Satın Aldı!

Yemeksepeti.com Berlin merkezli küresel yemek sipariş şirketi Delivery Hero tarafından 589 milyon $’a satın alındı. Bu tutar yemek siparişi sektöründe küresel ölçekte şimdiye kadar gerçekleşen en yüksek değerlemeli satın alma olarak kayıtlara geçti. Delivery Hero 2011 yılında kurulan, şimdiye kadar Team Europe, ru-Net, Kite Ventures, Tengelmann Ventures, Rocket Internet, Point Nine Capital, Target Ventures, Lead Edge Capital, Insight Venture Partners ve Vostok Nafta tarafından 1 milyar $’dan fazla yatırım alan global bir oyuncu.

Bu satın alma anlaşması Yemeksepeti’nin farklı markalarla faaliyet gösterdiği Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan’ı da kapsıyor. Bu sayede Delivery Hero bu ülkelerdeki mevcut faaliyetlerinde de sinerji yaratmayı düşünüyor. Delivery Hero Orta Doğu’da oldukça kuvvetli olan Talabat.com‘u da 2015’in Mart ayında satın almıştı.

Şu an Yemeksepeti.com‘un CEO’su olan kuruculardan Nevzat Aydın’ın ise görevine devam edeceği ve ek olarak Delivery Hero’da kıdemli danışman olarak görev alacağı açıklandı. 589 miyon $’ın bir bölümünün nakit, kalan kısmının ise Delivery Hero hisseleri ile fonlanacağı belirtildi. Böylece 2012’de Yemeksepeti.com’a ortak olan General Atlantic de Delivery Hero’da hisse sahibi olacak.

Delivery Hero

2011 Mayıs ayında eBay’in GittiGidiyor‘un 217,5 milyon $ değerleme ile %93’ünü satın almasından sonra Türkiye e-ticaret tarihine önemli bir kilometre taşı daha eklenmiş oldu. Bu başarı bize bir kez daha gösteriyor ki kimi pazaryerleri karlı operasyonları ile başarı hikayesi yazarken, ürüne dokunan birçok şirket yanıyor. (Bkz: Limango, Evim.net, Lokum.com vb.)

Bu vesile ile bu başarının yaratıcıları olan Yemeksepeti.com kurucularını ve tüm çalışanlarını tebrik ediyoruz.

PS: Bu arada DigitalTalks ekibi olarak Nevzat Aydın’ın mevcut görevlerini ne kadar sürdüreceğini merak ediyoruz. GittiGidiyor’un kurucularından Serkan Borançılı gibi daha az stresli bir hayatı ne zaman sürdürecek acaba? İlk fırsatta kendisine bu soruyu soracağız 🙂

Etiketler