Norveç 2017’de FM Radyoları Kapatıyor!

Norveç 2017 yılının başında FM radyoları kapatacağını açıkladı. Norveç Kültür Bakanlığı yaptığı açıklamayla DAB’ın (Digital Audio Broadcasting) ulusal standart olacağını ve geçişin 2017 başında tamamlanacağını duyurdu.

Norveç parlementosunda 2011 yılında alınan karara uygun olarak sorunsuz geçiş için şartların sağlandığını açıklayan Norveç Kültür Bakanlığı bu çerçevede bir basın bülteni yayınladı.

Norveç Kültür Bakanı Thorhild Widvey; “Radyonun dijitalleşmesi daha fazla ve farklı radyonun yayın hayatına başlamasını sağlayacak ve böylelikle dinleyiciler zengin içeriğe erişirken, yeni fonksiyonların, daha iyi ses kalitesinin keyfini yaşayacak. Diğer taraftan radyonun dijitalleşmesi acil durumlara hazırlıklı olmamızı geliştirirken; rekabetin, inovasyonun ve gelişmenin önünü açacak.” dedi. FM sisteminin şu an sadece 5 ulusal radyoya imkan verdiğini, DAB’in ise 22 radyo kapasitesine sahip olduğunu belirten Widvey “Şu an zaten Norveç nüfusunun yarısından fazlasının yerel radyolara DAB üzerinden erişimi var. Önümüzde yerel radyolar için çok büyük bir potansiyel var.” diyerek sözlerine devam etti.

Geçmişi 2011’e dayanan ve birçok sektör paydaşının desteği ile altyapısı hazırlanan geçiş projesi kapsamında Norveç ulusal radyolarının yıllık toplam tasarrufu 200 milyon Norveç Kronu’nu (NOK) (Yaklaşık 25 milyon $) geçecek. Bu sayede elde edilen tasarruf ile radyo içeriklerine daha fazla yatırım yapılması bekleniyor.

Norveç bu açıklamasıyla, bu konuda planlamalar yapan ama henüz bir tarih açıklamayan birçok ülkeye örnek olurken, bu alanda öncü bir yere sahip oldu.

DigitalTalks ekibi olarak Norveç parlementosunun, hükümetinin ve sektör paydaşlarının bu konuda yürüttükleri sistemli çalışma sayesinde ülkelerine kattıkları değeri görünce imrenmedik değil.

Etiketler