Kaynaklar, OpenAI’ın Pazartesi Günü Google Arama Rakibini Duyurmayı Planladığını Belirtiyor

Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa göre OpenAI, yapay zeka destekli arama ürününü Pazartesi günü duyurmayı planlıyor ve arama devi Google ile rekabetinde çıtayı yükseltiyor.

Duyuru tarihi, değişikliğe tabi olmakla birlikte, daha önce haberleştirilmedi. Bloomberg ve Information, Microsoft destekli OpenAI’nin Alphabet’in Google’ı ve iyi finanse edilen bir yapay zeka arama girişimi olan Perplexity ile potansiyel olarak rekabet edecek bir arama ürünü üzerinde çalıştığını bildirdi.

OpenAI, Reuters Perşembe günü haberi yayınlamadan önce yorum yapmayı reddetti.

Haberin yayınlanmasının ardından OpenAI Cuma günü X’te, şirketin Pazartesi günü “bazı ChatGPT ve GPT-4 güncellemelerini tanıtmak” için canlı bir etkinlik yayınlayacağını duyurdu.

CEO Sam Altman daha sonra X’te “GPT-5 değil, bir arama motoru değil, ama insanların seveceğini düşündüğümüz bazı yeni şeyler üzerinde çok çalışıyoruz! Bana sihir gibi geliyor.” diye yazdı.

Alphabet’in hisseleri Altman’ın paylaşımının ardından %2’nin üzerindeki kaybını kısmen telafi etti ve son olarak %0,9 düştü.

OpenAI’nin duyuruları, Google’ın yapay zeka ile ilgili bir dizi ürünü tanıtmasının beklendiği Salı günü başlayacak yıllık I/O konferansının bir gün öncesine denk gelebilir.

Bloomberg’e göre OpenAI’nin arama ürünü, amiral gemisi ChatGPT ürününün bir uzantısı ve ChatGPT’nin Web’den doğrudan bilgi çekmesini ve alıntıları dahil etmesini sağlıyor. ChatGPT, OpenAI’nin metin istemlerine insan benzeri yanıtlar üretmek için şirketin en son yapay zeka modellerini kullanan sohbet robotu ürünüdür.

Sektör gözlemcileri ChatGPT’yi uzun zamandır çevrimiçi bilgi toplamak için bir alternatif olarak adlandırıyor, ancak Web’den doğru ve gerçek zamanlı bilgi sağlamakta zorlanıyor. OpenAI daha önce ücretli aboneler için Microsoft’un Bing’i ile bir entegrasyon sağlamıştı. Bu arada Google, kendi adını taşıyan motoru için üretken yapay zeka özelliklerini geçtiğimiz dönemde duyurdu.

Eski bir OpenAI araştırmacısı tarafından kurulan ve 1 milyar dolar değer biçilen Perplexity adlı startup, sonuçlarda alıntıları ve yanıtlarında metnin yanı sıra görüntüleri de gösteren yapay zekaya özgü bir arama arayüzü sunarak ilgi topladı. Girişimin Ocak ayında yayınladığı bir blog yazısına göre aylık 10 milyon aktif kullanıcısı var.

O dönemde OpenAI’nin ChatGPT ürünü, 2022’nin sonlarında piyasaya sürüldükten sonra aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan en hızlı uygulama olarak adlandırılıyordu. Ancak, analiz firması Similarweb’e göre ChatGPT’nin web sitesine dünya çapındaki trafik geçtiğimiz yıl inişli çıkışlı bir seyir izledi ve Mayıs 2023’teki zirvesine ancak şimdi dönüyor ve yapay zeka şirketi kullanıcı tabanını genişletme baskısı altında.

OpenAI’nin web sitesindeki bir yardım merkezi paylaşımına göre, ChatGPT eklentileri olarak adlandırılan ChatGPT’ye güncel ve gerçek zamanlı bilgiler getirmeye yönelik önceki girişim Nisan ayında kullanımdan kaldırıldı.

Etiketler