Avrupa Birliği’nden Vestager, Rekabet Endişeleri Nedeniyle Fransız Teknoloji Firması Mistral AI ile Görüştü

Big Tech’in yapay zeka start-up’larıyla ortaklıklarını inceleyen Avrupa Birliği antitröst başkanı Margrethe Vestager, Cuma günü hızla büyüyen Fransız start-up şirketi Mistral AI ile bir araya geldi ve sektörün daha fazla rekabete ihtiyacı olduğunu söyledi.

Şubat ayında Microsoft, Mistral AI’ye 16 milyon dolar yatırım yaptı ve yapay zeka modellerini Azure platformu üzerinden kullanıma sunmak için onlarla ortaklık kurdu. Ayrıca Microsoft ChatGPT’nin sahibi OpenAI’ye de yatırım yaptı.

Diğer yüksek profilli yapay zeka ortaklıkları arasında Amazon ve Google’ın Anthropic’e yaptığı yatırımlar yer alıyor ve teknoloji devlerinin diğer geleneksel alanlarda olduğu gibi bu gelişmekte olan alanda da bir kez daha hakimiyet kurabileceğine dair düzenleyici endişeleri tetikliyor.

“Erken davranırsak, dijital platformlarda gördüğümüz gibi yapay zeka pazarının birkaç büyük oyuncunun hakimiyetine girmesini önleyebiliriz. Yapay zekada canlı bir rekabete ihtiyacımız var, şimdi.” diye yazdı Vestager X hesabında.

Mistral AI yöneticisi Arthur Mensch ile bir fotoğrafını paylaşan Vestager, “Bugün Mistral AI ile iyi bir toplantı yaptık.” diye ekledi.

Bu ayın başlarında The Information gazetesi Mistral AI’nin yatırımcılarla birkaç yüz milyon dolar toplamak üzere görüştüğünü ve bu sayede toplam 5 milyar dolar değerleme elde edebileceğini bildirmişti.

Aralık ayında yapılan bir fon toplama turunda Mistral AI’ya 2 milyar avro (2,1 milyar dolar) değer biçilmişti.

Etiketler