Elon Musk: Çinli Otomobil Üreticileri Rakiplerini Ticaret Engelleri Olmasa ‘Yerle Bir Eder’

Tesla CEO’su Elon Musk; Çinli otomobil üreticileri, ticaret engelleri olmasaydı dünya genelindeki çoğu otomobil şirketini “yerle bir ederdi” dedi.

Teknoloji milyarderi Çarşamba günü Tesla kazanç görüşmesinde Çinli üreticilerle herhangi bir ortaklık fırsatı görüp görmediği sorulduğunda, “Gözlemimiz genel olarak Çinli otomobil şirketlerinin dünyadaki en rekabetçi otomobil şirketleri olduğu yönünde” dedi.

Musk, “Ne tür tarife veya ticari engellerin oluşturulduğuna bağlı olarak Çin dışında önemli bir başarı elde edeceklerini düşünüyorum” dedi ve ticari engeller olmadan Çinli otomobil üreticilerinin yabancı rakiplerini “hemen hemen yok edeceğini” ekledi.

Musk, “Yani son derece iyiler” dedi ancak Tesla, süper şarj ağını paylaşmak dışında “ortak olmak için bariz bir fırsat” görmüyor.

Musk, “Herhangi bir elektrikli otomobil şirketine süperşarj ağımıza erişim izni vermekten elbette mutluyuz. Ayrıca tam otonom sürüş lisansı vermekten, belki diğer teknolojileri ve sürdürülebilir enerji devrimini ilerletmeye yardımcı olabilecek her şeyi lisanslamaktan da mutluyuz” diye ekledi.

ABD elektrikli araç devi, hem Çin’de hem de yurt dışında başta BYD olmak üzere Çinli otomobil üreticilerinin artan rekabetiyle karşı karşıya.

Ekim-Aralık döneminde BYD, 526.409’u tamamen elektrikli otomobil olmak üzere toplam 944.779 yeni araç satarak ilk kez en büyük elektrikli araç üreticisi olarak Tesla’yı geride bıraktı.

Bu arada, Çin’deki Tesla sürücüleri, Washington ile Pekin arasında devam eden gerilimlerin ortasında veri güvenliği endişeleri nedeniyle hükümete bağlı daha fazla mekanda giriş kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalıyor ve bu durum, elektrikli araç devinin dünyanın en büyük EV pazarındaki geleceğine daha büyük bir gölge düşürüyor.

Yoğunlaşan rekabet ve politika belirsizliğinin ortasında Tesla, geçtiğimiz yıl yapılan çeşitli fiyat indirimlerinin ardından bu ay Çin’de fiyatları tekrar düşürdü. Ayrıca Avrupa’daki birçok modelin fiyatlarında da indirim yapıldı.

Fiyat indirimleri Tesla’nın kârlılığı üzerindeki baskıyı artırdı. Şirket Çarşamba günü üst üste ikinci çeyrekte kâr düşüşü bildirdi.

BYD ile rekabete rağmen Tesla, Çinli şirketi hâlâ önemli bir pil tedarikçisi olarak görüyor.

Musk, “Tedarikçilerimize çok minnettarız. Biliyorsunuz, Panasonic açıkçası oradaki en uzun tedarikçimiz. Harika bir şirket. CATL’miz var, LG’miz var.” dedi Musk ve uzun bir aradan sonra ekledi “ve BYD.”

Etiketler