Microsoft, İlk Kez 3 Trilyon Dolarlık Piyasa Değerine Ulaştı

Microsoft’un borsa değeri Çarşamba günü ilk kez 3 trilyon dolarlık dönüm noktasını geçerek, Apple’ın hemen ardından dünyanın en değerli ikinci şirketi konumunu koruyarak yeni bir zirveye ulaştı.

Microsoft ve Apple hisseleri, yılın başından bu yana Wall Street’te en büyük sermayeye sahip hisseler olarak en üst sıralarda yer almak için yarışırken, iPhone üreticisi Ocak ayının başında tacını yazılım devine kısa süreliğine kaptırdı.

Microsoft’un hisseleri %1,7 artışla 405,63 $ gibi rekor bir seviyeye ulaştı ve bu da şirketin 3 trilyon dolarlık piyasa değeri seviyesini aşmasını sağladı. LSEG verilerine göre Apple’ın hisseleri %0,3 artışla 195,50 dolardan işlem görüyor ve bu da Apple’ın piyasa değerini 3,02 trilyon dolara çıkarıyor.

ChatGPT üreticisi OpenAI’ye yaptığı yatırımla Microsoft; Alphabet, Amazon, Meta Platforms de dahil olmak üzere diğer teknoloji devleri arasında üretken yapay zekanın piyasaya sürülmesi yarışında öne çıkıyor.

Microsoft, OpenAI teknolojisini kullanarak, amiral gemisi üretkenlik yazılımı ürünlerinin ve Google’ın baskın arama teklifiyle daha iyi rekabet etmesi beklenen Bing arama motorunu daha yeni sürümlerini piyasaya sürdü.

Öte yandan Apple, özellikle Huawei Technologies gibi yerel rakipleriyle sert rekabet ortamında satışları artırmak için müşterilere nadir indirimler sunduğu Çin’de iPhone’larına olan talebin azalmasıyla karşı karşıya.

Etiketler