Apple, NFC Ödemelerine Erişimi Açmayı Teklif Ederek AB Antitröst Soruşturmasını Sona Erdirmeyi Öneriyor

Apple, üçüncü taraf hizmet sağlayıcılara iPhone kullanıcılarının temassız ödeme yapmalarını sağlayan NFC çip teknolojisine erişim olanağı sunarak Avrupa Komisyonu’nun antitröst suçlamalarını ortadan kaldırmak için harekete geçti.

Apple, 2022’de açılan antitröst davasını çözmeye ve milyarlarca dolara ulaşabilecek bir para cezasından kaçınmaya çalışıyor.

Bunu yapmak için ABD devi, üçüncü taraf mobil cüzdan ve ödeme hizmeti sağlayıcılarının, Apple Pay veya Apple Wallet kullanmak zorunda kalmadan, bir dizi API aracılığıyla iOS cihazlardaki NFC işlevselliğine ücretsiz olarak erişmesine ve birlikte çalışmasına izin vermeyi teklif ediyor.

Apple, ödeme bilgilerini güvenli bir şekilde depolamak ve işlemleri cihaz içi güvenli bir öğeye dayanmadan tamamlamak için yayınlanan bir teknoloji olan Ana Kart Emülasyonu modunda NFC bileşenlerine eşdeğer erişime izin vermek için gerekli API’leri oluşturacak.

10 yıl süreyle geçerli olacak anlaşma, Avrupa Ekonomik Alanı’nda kurulu tüm üçüncü taraf mobil cüzdan uygulaması geliştiricilerini ve AEA’da kayıtlı Apple kimliğine sahip tüm iOS kullanıcılarını kapsayacak. Ayrıca Apple, bu uygulamanın AEA dışındaki mağazalardaki ödemeler için kullanılmasını engellemeyecektir.

Apple ayrıca tercih edilen ödeme uygulamalarının varsayılan olarak ayarlanmasına, FaceID gibi kimlik doğrulama özelliklerine erişime ve bir engelleme mekanizmasına izin verme sözü veriyor.

Avrupa Komisyonu, şimdi rakip ve müşterilere taahhütler hakkında bir ay boyunca yorum yapma fırsatı sunuyor.

Apple Pay, mağazalardaki ödemeler için iOS mobil cihazlarına yerleştirilmiş NFC ‘dokun ve git’ teknolojisine erişebilen tek mobil ödeme hizmetidir; bu, çeşitli yargı bölgelerinde bankalar tarafından kendi uygulamalarının rekabeti engellendiği için eleştirilen bir işleyiştir.

Etiketler