Walmart Tedarikçilerle Daha Kolay Çalışmak İçin Yeni Bir Platform Oluşturuyor

Walmart, tedarik zincirinde yenilikler yapmaya devam ederken tedarik sağlamayı daha kolay ve daha verimli hale getirmenin yollarını arıyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan basın açıklamasına göre perakendeci, yeni bir kurumsal tedarikçi platformu oluşturmak için kurumsal perakende teknoloji çözümleri şirketi Bamboo Rose ile birlikte çalışıyor.

Platform, perakendecinin satın alma ve ürün geliştirme ekiplerine “on binlerce” tedarikçi ortağı ile daha kolay çalışma imkanı sunarak, hacim ve maliyet konusunda daha fazla görünürlük sağlayacak, diğer pazarlara mal erişimini artıracak ve muhtemelen bozulabilir ürünler gibi kategorilerde israfı azaltacak.

Duyuruya göre kaynak bulma platformu Walmart ve Sam’s Club’daki “tüm pazarlarda ve iş birimlerinde” kullanılacak.

Walmart Küresel Ürün Tedariğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Daniel Berg, yaptığı açıklamada, platformun perakendecinin küresel ekiplerini birbirine bağlayacağını ve tedarik bilgilerini kolaylaştırmanın ötesine geçeceğini söyledi. “Bu teknolojiyle, birden fazla büyüme aşamasındaki tedarikçilerle etkileşime geçebileceğiz, küresel teklifleri genişletebileceğiz ve daha verimli kararlar alabileceğiz.” dedi.

Merkezi Boston’da bulunan Bamboo Rose’un müşterileri arasında Loblaws, Pacsun ve Afrika market zinciri ShopRite yer alıyor.

Nisan ayında Walmart, müşterilerin fiziksel ve çevrimiçi alışveriş yapmasını desteklemek için çok kanallı bir ağ oluşturmak üzere tedarik zincirini “yeniden yapılandırdığını” açıkladı. Bu amaçla perakendeci operasyonlarına daha fazla otomasyon ekliyor ve çevrimiçi siparişleri daha hızlı karşılayabilecek “yeni nesil” fulfillment merkezleri açıyor.

2026 mali yılının sonuna kadar, Walmart’ın mağazalarının yaklaşık %65’inin otomasyonla hizmet vermesi ve fulfillment merkezi hacminin yaklaşık %55’inin otomatik tesislerden geçmesi hedefleniyor.

Diğer taraftan Walmart, taze gıda tedarik zincirinde daha fazla kontrole sahip olmak için çaba harcıyor. Bu çerçevede, baştan sona Angus sığır eti tedarik zincirini oluşturuyor ve yeni bir süt tesisini hayata geçirmek için milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Etiketler