KPMG, Birleşik Krallık Genelinde 12.000 Çalışanının Maaş Artışını Dondurdu

KPMG’nin çalışanlarına yalnızca bu yıl terfi edenlerin maaşlarına zam yapılacağını açıkladığı bildirildi.

Maaşların dondurulması, resmi bir terfi almadan daha yüksek bir kıdeme yükseldikten sonra maaş artışına hak kazanan binlerce çalışanı da etkiliyor.

Geçen yıl ortalama 717.000 £ maaş alan KPMG ortaklarının yarısından fazlası, maaş yerine şirket kârından pay aldıkları için maaşlarının dondurulmasından etkilenmeyecek.

Financial Times’ın belirttiğine göre, İngiltere’de 17.000 çalışanı olan profesyonel hizmetler firması aynı zamanda ikramiyeleri de düşürecek.

Bir KPMG sözcüsü şunları söyledi: “En iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için, rekabetçi kalabilmek amacıyla her yıl maaşlarımızı karşılaştırıyoruz ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu yıl yumuşayan piyasa talebi ışığında, herhangi bir ücret artışında terfi edenlere öncelik verildi.

“Bu yılki çabalarından dolayı uygun meslektaşlarımızı bir primle ödüllendireceğiz. Ancak zorlu ekonomik ve piyasa ortamının yansımasıyla bu rakam önceki yıllara göre daha düşük olacak.”

Maliyet düşürücü önlemlerin, KPMG’nin 2.900 çalışandan oluşan vergi ve hukuk bölümündekilerin potansiyel ikramiyelerinin yalnızca yüzde 55’ini almasına yol açacağı bildiriliyor.

Şirketin vergi ve hukuk işlerindeki patronlar, bölümün 2023 gelir beklentilerini karşılayamamasının ardından bu ayın başlarında çalışanlara gönderdikleri önceden kaydedilmiş bir video mesajında maaşların dondurulmasına sebep olarak devam eden “piyasa belirsizliğini” gösterdi.

Maaşların dondurulmasının KPMG’de istihdam edilen 3.000 yeni mezun ve stajyeri kapsamayacağı anlaşılıyor.

Danışmanlık işlerindeki yavaşlama, müşterilerin projeleri iptal etmesi dört büyük denetim firmasını aşırı personel istihdam eden bir hale soktu.

KPMG halihazırda İngiltere’deki anlaşma danışmanlığı (deal advisory) ve danışmanlık (consulting) bölümlerinde yüzlerce kişiyi işten çıkarmaya başladı ve geçen ay şirket içinde danışmanlık ekiplerinin maaşlarının dondurulacağını duyurdu.

Bu arada KPMG geçen ay İngiltere’deki danışmanlık ve anlaşma danışmanlığı bölümlerini birleştirerek “Danışmanlık” (Advisory) adı verilen yeni bir bölüm oluşturma planını açıkladı.

KMPG danışmanlık işlerinde yüzlerce personeli hedef alan işten çıkarma turları başlatan Deloitte, EY ve PwC’nin benzer hamlelerini takip ediyor.

Etiketler