Düşük Maliyetli E-Ticaret Rakipleri Shein ve Temu, ABD’deki Davalarından Vazgeçmek İçin Anlaştı

Belgelerin gösterdiğine göre, acımasız rakipler Shein ve PDD Holdings’e ait Temu, birbirleriyle olan hukuki mücadelelerini sona erdirmek için ABD’de başvuruda bulundular. Bu, düşük fiyatlı çevrimiçi platformlar arasındaki küresel pazar payı savaşı kızışırken bir ateşkese işaret ediyor.

Şirketleri ve iştiraklerini temsil eden avukatlar tarafından, iki hukuki davanın mahkemeler tarafından “taraflar lehine feragat” edilerek reddedilmesini talep eden ortak deklarasyonlar, Chicago ve Boston’daki mahkemelere sunuldu.

Dosyalar, neden şikayetlerini geri çekmeye karar verdikleri veya herhangi bir uzlaşma yapılmış olup olmadığı konusunda detay içermiyordu. Cuma günü dosyalara ilişkin yapılan bir yorum talebine her iki şirket de hemen cevap vermedi.

Shein’in geçen Aralık ayında Kuzey İllinois Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açtığı dava, Temu’nun sosyal medya influencerlarına hızlı moda perakendecisi hakkında aşağılayıcı açıklamalar yapmalarını söylediğini ve müşterileri “sahte” sosyal medya hesapları kullanarak Temu uygulamasını indirmeleri için aldattığını iddia etmişti.

Temmuz ayında Temu, Shein’i giyim üreticileriyle olan ilişkilerinde ABD antitröst yasasını ihlal etmekle suçlayarak Boston federal mahkemesinde kendi davasını açtı.

Temu’nun şikayetinde Shein’in “üreticileri Temu ile iş yapmayacaklarına dair sadakat yemini imzalamaya zorladığı” iddia ediliyor.

Önceki açıklamalarında her iki firma da davalarda herhangi bir yanlışlık yapıldığını reddetmişti.

İki şirket, ultra hızlı moda ve düşük fiyatlı alışveriş modeliyle küresel perakendecilik ortamını sarsıyor.

Çin’de kurulan ve 66 milyar dolar değerindeki Shein, 10 dolarlık elbiseler ve 5 dolarlık bisiklet şortları da dahil olmak üzere oldukça düşük fiyatlarla hızlı moda ürünleri satıyor. Şirket, çoğunlukla Çin’de; ABD, Avrupa ve Asya’da çevrimiçi olarak satılan giyim ürünleri üretiyor.

Ana şirketi PDD Holdings’in aynı zamanda Çin alışveriş platformu Pinduoduo’nun da sahibi olduğu Temu, benzer şekilde düşük fiyatlı giysiler satıyor ancak aynı derecede ucuz kulaklık ve ev aletleriyle de tanınıyor.

HSBC analistlerinin bu hafta yayınladığı bir nota göre Temu, brüt satış hacminde (GMV) 11 milyar dolarlık 2023 yılı tahminlerine karşın 16 milyar dolarlık bir tutara ulaşmayı hedefliyor.

Etiketler