TikTok, YouTube, Meta Endonezya E-ticaret Lisansına Göz Dikti

TikTok ve YouTube, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya’nın sosyal medya platformlarındaki çevrim içi alışverişi yasaklamasının ardından, Endonezya’da e-ticaret lisansına başvuruda bulunmak için Meta’ya katılmayı düşünüyor. Tartışmalara aşina olan kaynaklara göre, Endonezya’nın ticaret bakanlığı, bir ay önce sosyal medya üzerinden e-ticaret işlemlerini yasakladı ve bu karar ile küçük ve orta ölçekli offline satıcıları ve pazaryerlerini korumayı, kullanıcı verilerini güvence altına almayı amaçladığını belirtti.

Danışmanlık şirketi Momentum Works’ün verilerine göre, 270 milyondan fazla nüfusuyla Endonezya’da geçen yıl e-ticaret işlemlerinden yaratılan ciro 52 milyar dolar.

Yasa, e-ticaret hizmeti TikTok Shop’u kurmak için Haziran ayında Güneydoğu Asya’ya, özellikle de 125 milyon kullanıcı tabanına sahip Endonezya’ya milyarlarca dolar yatırım yapma sözü veren TikTok’a bir darbe oldu.

Konuyu bilen üç kişinin Reuters’e verdiği bilgiye göre, Çinli teknoloji devi Bytedance’ın sahibi olduğu uygulama, e-ticaret lisansına başvurmayı planlıyor ve bunu yapmanın en iyi yolunu araştırıyor.

Kaynaklar, TikTok’un Endonezya için bağımsız bir TikTok Shop uygulaması geliştirirken GoTo’nun Tokopedia’sı da dahil olmak üzere yerel e-ticaret oyuncularıyla potansiyel ortaklıklar için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

İki kaynak, TikTok Shop’un bu ay Endonezya’daki faaliyetlerini durdurana kadar Endonezya’da günde yaklaşık 3 milyon paket teslim ettiğini belirtti.

Alphabet’in YouTube’unun da bir e-ticaret lisansı için başvuruda bulunmayı planladığını söyleyen iki kaynak, planlanan iznin türünü belirtmedi. YouTube, ABD’de içerik oluşturucuların platformda ürün ve markaları tanıtmasına yönelik bir alışveriş hizmeti başlattı.

Şirketin sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

TikTok ve YouTube’un Endonezya’da e-ticaret izinlerine başvurma planları daha önce haberleştirilmemişti.

Endonezya Ticaret Bakanlığı’nın iç ticaret genel müdürü Isy Karim, Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta Platforms’un bu ay, platformlarında ürünlerin tanıtımına izin veren ancak doğrudan e-ticaret işlemi yapılmayan bir tür e-ticaret lisansı için başvurduğunu söyledi.

Isy, iznin satıcıların ürün reklamı yapmasına ve pazar araştırması yapmasına olanak tanıyacağını ancak uygulama içi işlem yapmaya izin vermediğini belirtti ve Meta’nın Facebook, WhatsApp ve Instagram uygulamaları için izin istediğini de sözlerine ekledi.

Meta yorum taleplerine yanıt vermedi.

Isy, YouTube ve TikTok’un lisans konusunda yetkililere başvurmadığını söyledi. Eğer TikTok başvuracaksa şirketin yerel bir birimi olması gerektiğini belirtti.

Etiketler