Çinli Huawei Bölgesel Atılım İçin Suudi Arabistan’da Bulut Veri Merkezi Açtı

Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki çevrimiçi hizmetlerini genişletmek amacıyla Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir bulut veri merkezi açtığını duyurdu

Bir şirket yetkilisinin açıklamalarına göre bu bulut veri merkezi Huawei’nin dünya çapındaki 30. bulut veri merkezi olacak ve aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı için devlet hizmetlerini destekleyecek ve Arapça yapay zeka uygulamaları ve dil modellerine olanak sağlayacak.

Şirketin bölge başkanı Steven Yi, “Huawei bulut uygulaması sadece bizimle ilgili değil, aynı zamanda diğer Çinli şirketleri Suudi Arabistan’a getirecek bir köprüdür.” açıklamasında bulundu. 

Bu adımın ülkenin dijital ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağını söyleyen Yi, Huawei’nin bu yıl Suudi başkentinde bölgesel merkezini açtığını da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan daha önce, bu yıldan sonra krallıkta bölgesel merkezi olmayan yabancı şirketlerle sözleşme imzalamayacağını belirtmişti.

Araştırma danışmanlığı şirketi Canalys’e göre Huawei, Çin anakarasındaki en büyük ikinci satıcı olmasına rağmen, ilk çeyrekte küresel bulut hizmetleri pazarında %2,4’lük pazar payıyla beşinci sırada yer aldı.

Şubat ayında Huawei, önümüzdeki beş yıl içinde Suudi Arabistan bulut bölgesine 400 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

Etiketler