Stellantis, 2030 Yılına Kadar Hayati Önem Taşıyan Yarı İletkenler İçin 11 Milyar Dolarlık Sözleşme İmzaladı

Stellantis Salı günü yaptığı açıklamada, elektrikli araçlar ve yüksek performanslı bilgi işlem işlevleri için hayati önem taşıyan çiplerin akışını garanti altına almak üzere yarı iletken üreticileriyle 2030 yılına kadar 10 milyar euro (11,2 milyar dolar) değerinde sözleşme imzaladığını duyurdu.

Küresel otomobil endüstrisi, büyük otomobil üreticilerini belirli modellerde üretimi durdurmaya ve yeni çip kaynakları bulmaya zorlayan pandemi kaynaklı yarı iletken çip sıkıntısından ancak şimdi kurtuluyor.

Stellantis’in satın alma ve tedarik zincirinden sorumlu başkan yardımcısı Maxime Picat yaptığı açıklamada, “Otomobillerimizde yüzlerce farklı yarı iletken var.” dedi. “Eksik bir çipin hatlarımızı durdurma riskini azaltmak için kapsamlı bir ekosistem inşa ettik.”

Stellantis, otomobil platformlarını ve teknolojilerini daha da geliştirmek için çip üreticileri Infineon , NXP Semiconductors, onsemi ve Qualcomm ile de çalıştığını söyledi.

Dünyanın 3 numaralı otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar sürecek yeni tedarik anlaşmalarının elektrikli araçların menzilini uzatan silikon karbür çipleri, elektrikli araçları çalıştıracak bilgi işlem çiplerini ve bilgi-eğlence ve otonom sürüş yardımı işlevlerini sağlayacak yüksek performanslı bilgi işlem çiplerini kapsadığını söyledi.

Etiketler