Ant Group 985 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Çin Merkez Bankası, fintech devi Ant Group’a bir dizi yasa ve yönetmeliği ihlal ettiği gerekçesiyle 985 milyon dolar para cezası verdi.

Banka; Ant’ın ihlallerinin kurumsal yönetim, tüketicinin korunması, bankacılık ve sigorta kurumlarının ticari faaliyetlerine katılım, ödeme ve mutabakat işleri ve AML (kara para aklamayı önleme)yükümlülükleri ile ilgili olduğunu söyledi.

Ant yıllardır Çinli düzenleyicilerin hedefindeydi. 2020’nin sonlarında, planlanan 37 milyar dolarlık halka arz, bankacılık piyasasına giren fintech firmalarına daha sıkı kısıtlamalar getirme hamleleri nedeniyle gerçekleştirilmedi.

Firma o zamandan beri yetkilileri yatıştırmak için çalışıyor ve kendisini bankalara benzer sermaye gereksinimlerine tabi bir finansal holding şirketine dönüştürmek için iki yıllık bir yeniden yapılandırma yürütüyordu. Daha sonrasında Ocak ayında kurucu Jack Ma şirketin kontrolünü devretti.

Ancak ceza, Ant’ın bir finansal holding şirketi lisansı alma ve potansiyel olarak halka arzını canlandırma planlarıyla ilerlemesinin önünü açıyor.

Şimdi, merkez bankası “platform şirketlerinin finansal işlerinin ‘normalleştirilmiş’ denetim seviyelerini iyileştirmeye ve her türlü finansal faaliyeti denetim altına almaya odaklanacak”.

Ant şöyle diyor: “Cezanın şartlarına tüm ciddiyet ve samimiyetimizle uyacağız ve uyum yönetişimimizi daha da geliştirmeye devam edeceğiz.”

Etiketler