İsrail ‘Yapay Zekanın Süper Gücü’ Olmayı ve Otonom Savaşı Geliştirmeyi Hedefliyor

Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in teknolojik gücünü yapay zekâ “süper gücü” olmak için kullanmayı hedeflediğini belirterek, otonom savaşta ilerlemeler olacağını ve savaşta karar vermenin kolaylaştırılacağını öngördü.

Emekli ordu generali Eyal Zamir, hızlı yapay zekâ gelişmelerinden yararlanmak için atılacak adımlar arasında bakanlıkta askeri robotik için özel bir organizasyonun kurulması olduğunu ve bu yıl ilgili araştırma ve geliştirme için rekor düzeyde yüksek bir bütçe ayrıldığını söyledi.

Her yıl düzenlenen uluslararası güvenlik forumu Herzliya Konferansı’nda konuşan Zamir, “Yapay zekayı savaş alanında savaşın çehresini değiştirecek bir sonraki devrim olarak görenler var.” dedi.

GPT (Generative Pre-trained Transformer) ve AGI’yi (Artificial General Intelligence) sivil yapay zeka endüstrileri tarafından ele alınan ve sonunda askeri uygulamaları olabilecek derin öğrenme(deep-learning) alanları olarak adlandırdı.

Zamir’e göre bunlar potansiyel olarak “platformların sürüler halinde saldırabilmesini ya da savaş sistemlerinin bağımsız olarak çalışabilmesini, veri füzyonunu ve daha önce hiç görmediğimiz bir ölçekte hızlı karar vermede yardım etme yeteneğini” içeriyor.

Bakanlık yapay zeka finansmanı konusunda rakam vermeyi reddetti.

İsrail ordusu, halihazırda konuşlandırılmış olan bazı otonom sistemlerin üzerindeki örtüyü kaldırdı. 2021 yılında, robot gözetleme ciplerinin Gazze Şeridi sınırında devriye gezmeye yardımcı olacağını söyledi.

Bu ay, devlete ait İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii, “binlerce saatlik” operasyonları çoktan tamamladığını söylediği otomatik istihbarat toplayan bir denizaltıyı tanıttı.

Eyal, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine karşı kullanıldığına inanılan siber savaştaki başarılarını “savunma, ekonomik, ulusal ve uluslararası boyutların doğru ve zamanında fark edilmesine” bağladı.

Benzer şekilde, “misyonumuz İsrail devletini bir yapay zeka süper gücüne dönüştürmek ve bu kulüpte yer alan çok sınırlı sayıdaki dünya gücünün başında yer almaktır.” dedi.

Etiketler