Revolut’un, Birleşik Krallık Bankacılık Lisansı Başvurusunun Reddedildiği Bildirildi 

Telegraph’ın haberine göre Bank of England, Revolut’un Birleşik Krallık’ta uzun süredir devam eden bir bankacılık lisansı başvurusunu reddetmeyi planlıyor.

Ödeme devi iki yıldır İngiltere’de bankacılık lisansı için kampanya yürütüyordu ve üst düzey yöneticiler bu yıl lisansın yakında verileceğine dair umutlarını dile getirmişlerdi.

Telegraph’a göre, İngiltere Merkez Bankası İhtiyati Düzenleme Kurumu (PRA) mart ayında Hazine’ye, şirketin bilançosuyla ilgili endişeler nedeniyle firmaya yasal bir uyarıda bulunmayı planladığını söyledi. 

Altı aylık bir gecikmenin ardından Revolut nihayet Mart ayında hesaplarını açtı. Ancak, denetçi BDO, Revolut’un dahili IT sistemlerinin yapılandırılması nedeniyle 477 milyon sterlinlik geliri doğrulayamayacağı veya bunların “eksiksizliği veya oluşumu” için kefil olamayacağı endişelerini dile getirdi. Uyarı henüz yayınlanmadı ve Revolut lisansı kurtarmak için acil görüşmeler yapıyor.

Revolut CEO’su Nikolay Storonsky bu ayın başlarında yaptığı açıklamada, lisansın verilmesindeki gecikmenin, Silicon Valley Bank ve Credit Suisse kaynaklı devam eden bankacılık krizlerinin düzenleyicileri ürkütmesinden kaynaklandığını belirtmişti.

Revolut’un bankacılık lisansı onaylanmazsa, İngiltere’de faaliyet göstermeye devam edebilecek, ancak şirketin uzun vadeli hedeflerinden biri olan ülkede ipotek ve kredi sunamayacak.

Fintech, bu ayın başlarında Revolut CFO’su Mikko Salovaara’nın kişisel nedenlerle şirketten ayrılmasıyla birden fazla cephede zorluklarla karşı karşıya kaldı. Salovaara Revolut’a Ocak 2021’de, şirketin bankacılık lisansı başvurusunu yaptığı sırada katılmıştı.

Etiketler