Montana TikTok’u Yasakladı

Montana Valisi Greg Gianforte, Çin’e ait sosyal medya uygulaması TikTok’a yönelik ülkenin en güçlü kısıtlamalarını yasalaştırdı.

TikTok, son aylarda ABD’de hem Kongre’den hem de eyalet yasama meclislerinden artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı, ancak Montana’nın bu aksiyonu, uygulama (enforcement) konusu açık bir soru olarak kalsa bile bu tehditleri önemli ölçüde artırıyor.

Gianforte, “Bugün Montana, Montanalıların özel verilerini ve hassas kişisel bilgilerini Çin Komünist Partisi tarafından toplanmaktan korumak için herhangi bir eyaletteki en kararlı adımı atıyor.” dedi.

Gianforte yaptığı açıklamada, TikTok’un verilerini Çin hükümetiyle paylaştığının “iyi belgelendiğini” iddia etti- bu iddia, uygulama ve nasıl çalıştığı hakkında kamuya açık bilgilerle doğrulanmadı.

TikTok’un ya da ana şirketi ByteDance’ın uygulama bilgilerini Çin hükümetiyle paylaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmamakla birlikte TikTok, kimi çalışanlarının uygulama verilerini kullanarak gazetecilerin konumlarını gözetlediği bir olayı kabul etti- bu skandal, uygulama ve gizlilik endişeleriyle ilgili konuşmalarda da sık sık dile getiriliyor.

Montana’daki kanun yapıcıların bu yılın başlarında TikTok yasağı tasarısını açıklayarak, yasak ve uygulamanın ABD’deki kullanımını sınırlamaya yönelik diğer teklifler etrafında bir tartışma fırtınası başlattı. TikTok’un devlet cihazlarında ve kampüs ağlarında kullanımına ilişkin kısıtlamalar zaten yaygın olsa da Montana’nın yasağı, uygulama mağazalarının uygulamayı eyaletteki herhangi bir kullanıcıya dağıtmasını engellemek için tasarlanmıştı.

Bunun mümkün olup olmayacağı henüz görülmedi. Google ve Apple, TikTok veya diğer uygulamalara karşı kendi yasaklarını koyan daha fazla eyalet yasama meclisinin lojistik kabusuyla karşı karşıya kalmamaları için, ABD içinde uygulamaların indirilebileceği yerleri sınırlayan eyalet düzeyindeki yasalara karşı çıkacak gibi görünüyor. TikTok kullanıcılarının da tepki göstermesi muhtemel ve şirket, Montana yasasına karşı çıkmak için hevesli kullanıcı tabanından zaten yararlanıyor.

Tüm bunların nasıl sonuçlanacağına dair bir sürü bilinmeyen var, ancak kesin olan tek şey Montana’nın en yeni yasasının önümüzdeki aylarda mahkemede bazı güçlü zorluklarla karşılaşacağı.

Etiketler