Apple CEO’su Hindistan Başbakanı Modi ile Görüştü, Büyüme ve Yatırım Taahhüdünde Bulundu

Apple Inc CEO’su Tim Cook bu hafta Hindistan’a gerçekleştirdiği ziyaretlerde Salı günü Mumbai’de iPhone üreticisinin ülkedeki ilk perakende mağazasının açılışını yapmıştı. Cook Çarşamba günü ise Yeni Delhi’de ülkenin başbakanı Narendra Modi ile yaptığı görüşmede Hindistan genelinde büyüme ve yatırım taahhüdünde bulundu.

Cook Twitter’da “Teknolojinin Hindistan’ın geleceği üzerinde yaratabileceği olumlu etkiye ilişkin vizyonunuzu paylaşıyoruz- eğitimden geliştiricilere, üretimden çevreye kadar, ülke genelinde büyümeye ve yatırım yapmaya kararlıyız.” şeklinde bir tweet attı ve Modi ile el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı.

Hindistan Başbakanı da cevaben Cook ile tanışmanın “mutlak bir zevk” olduğunu belirtti.

Modi, “Cook ile çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunmaktan ve Hindistan’da gerçekleşen teknoloji destekli dönüşümleri vurgulamaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadesinde bulundu.

Cook’un bu ziyareti, Apple’ın sadece %3’lük bir pazar payına sahip olmasına rağmen fason üreticiler aracılığıyla iPhone montajını genişlettiği ve ihracatını artırdığı Hindistan’a yönelik artan hedeflerinin altını çiziyor.

Apple Perşembe günü ise Yeni Delhi’de şirketin ikinci ve başkentin ilk fiziksel perakende mağazasını Select CityWalk alışveriş merkezinde açtı. Yüzlerce kişi hem mağazayı hem de Apple CEO’sunu görmek için sabahın erken saatlerinden itibaren mağazanın önünde sıraya girdi. Resmi Apple Store, müşterilerin satın alma deneyimini yükseltmeyi ve aynı zamanda şirketin çevrimdışı perakende pazarındaki varlığını artırmayı hedefliyor.

Etiketler