IDC’ye Göre Küresel PC Satışları İlk Çeyrekte %29 Düştü, En Büyük Darbeyi İse Apple Aldı

Küresel bilgisayar satışları 2023’ün ilk çeyreğinde neredeyse üçte bir oranında düşüş gösterdi. Sektör, salgın sonrası tüketici harcamalarındaki yavaşlamayla mücadele ederken Apple Inc, pazarın ağır topları arasında en fazla düşüş gösteren şirket oldu.

Pazartesi günü yayınlanan ayrı raporlarda, pazar araştırma firmaları IDC ve Canalys, sırasıyla %29 ve %33’lük düşüşlerden zayıf talebi, stok fazlalığını ve karamsar ekonomik tabloyu sorumlu tuttu.

Canalys analisti Ishan Dutt, “Geçen yılın ikinci yarısında sektörü rahatsız eden sorunların çoğu 2023’ün başında da devam etti.” açıklamasında bulundu.

Raporlarda analiz edilen ilk beş PC üreticisi arasında Apple geçen senenin aynı dönemine kıyasla %40’ın üzerinde bir düşüşle en büyük gerilemeyi kaydetti. Onu yaklaşık %31’lik bir düşüşle Dell Technologies Inc takip etti.

Raporlara göre Lenovo Group Ltd, Asustek Computer Inc ve HP Inc de önemli düşüş yaşadı.

Veriler, PC üreticilerinin, pandemi kaynaklı talep patlamasının sona ermesiyle satışlarının sıkıştığı bir 2022’nin ardından bir başka düşük kazanç çeyreğine hazırlandığını gösteriyor.

IDC, talep ve büyümedeki duraklamanın, tedarik zincirlerine sarsıntılı geçen iki yılın ardından istikrar kazanmaları ve şirketlere Çin dışındaki üretim seçeneklerini keşfetmeleri için zaman kazandırdığını söyledi.

Her iki araştırma firması da ekonomik tablonun iyiye gitmesi halinde pazarın bu yıl içinde toparlanmaya başlayabileceğini ve 2024 yılında ivme kazanabileceğini öngördü.

IDC, “Tüketiciler bilgisayarlarını yenilemeye, okullar yıpranmış Chromebook’ları yenisiyle değiştirmeye ve işletmeler Windows 11’e geçmeye çalıştıkça pazarda önemli bir artış bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Ancak bazı analistler, bankacılık sektöründeki kriz ve ABD Merkez Bankası’nın hala yüksek olan enflasyonu durdurmak için faiz artırma yoluna devam edeceğine dair işaretler göz önüne alındığında daha az iyimsermiş gibi görünüyor.

Fox Advisors analisti Steven Fox, şirketlerdeki yaygın maliyet kesintilerine işaret ederek, “Kanıtlar (toparlanmanın) gerçekleşeceği fikrini desteklemiyor gibi görünüyor.” dedi.

“Buradan talepte bir çökme görmüyoruz. İşlerin durgun olduğunu ve bu şekilde kalacağını söylüyoruz.” ifadesini kullandı.

Etiketler