Google, Kişisel Kredi Uygulamalarının Kullanıcıların Telefon Rehberlerine Erişimini Yasakladı

Google, kişisel kredi sunan Android uygulamalarının kullanıcıların fotoğraf ve rehber gibi hassas verilerine erişmesini yasaklıyor.

Mayıs ayının sonundan itibaren, kişisel kredi sağlayan Google Play uygulamalarının telefonun harici depolama alanına, fotoğraf ve videolara, telefon rehberine, tam konuma ve arama kayıtlarına erişmesine izin verilmeyecek.

TechCrunch’a göre, borç tahsildarlarının borçluları taciz etmek için kullanıcıların özel bilgilerini kullandığına dair çok sayıda rapor var.

Politika güncellemesinde Google şunları belirtiyor: “Bu politikanın amaçları doğrultusunda, finansal ürün ve hizmetleri, kişiselleştirilmiş tavsiyeler de dahil olmak üzere, para ve kripto para birimlerinin yönetimi veya yatırımıyla ilgili olanlar olarak kabul ediyoruz. Uygulamanız finansal ürün ve hizmetleri içeriyor veya tanıtıyorsa, uygulamanızın hedeflediği herhangi bir bölge veya ülke için yerel düzenlemelere uymalısınız – örneğin, yerel yasaların gerektirdiği belirli açıklamaları uygulamanıza dahil etmelisiniz.”

Kenya’da Google yüzlerce kredi uygulamasını Play Store’dan kaldırırken, Hindistan’da kolluk kuvvetleri ve merkez bankasından gelen uyarıların ardından 2.000’den fazla uygulamanın kaldırılması gerekti.

Etiketler