Çalışanlar Her Zamankinden Daha Fazla Tükenmiş Durumda

Dünyadaki çalışanlar her zamankinden daha fazla tükenmiş durumda.

Salesforce’un sahip olduğu Slack Technologies tarafından desteklenen bir araştırma konsorsiyumu olan Future Forum tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir ankete göre, masa başı işlerde çalışanların %40’ından fazlası iş yerinde tükenmiş hissediyor. Bu tükenmişlik ABD dışında özellikle daha şiddetli.

Future Forum araştırmacıları, ekonomik belirsizlik, işten çıkarılma korkusu ve ofis içi çalışmaya geri dönme baskısının artmasının işyeri huzursuzluğunu artırdığını söyledi. Özellikle kadınlar ve genç çalışanlar tükenmişlikle mücadele ettiklerini bildirdiler.

Bölgesel baskılar da çalışanların moralini bozan bir diğer etmen. Birleşik Krallık’ta kamu sektörü sendikalarının düşük ücret artışlarını protesto etmesi nedeniyle yapılan grevler ülkeyi felç etti. Japonya’da hükümet, 1981’den bu yana görülen en yüksek enflasyonla baş edebilmeleri için şirketlerden işçilere yardım etmelerini istedi. Bir hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada, Fransız vatandaşlarının hükümetin emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarma planını protesto etmek için sokaklara döküldüğünü ve bunun evden çalışma konusunda bazı tavizlerle sonuçlanabileceğini söyledi.

ABD’de işten çıkarmalar artıyor ve işe dönüş politikaları tavsiyeden çok zorunluluğa doğru kayıyor. Bununla birlikte, ABD’deki çalışanlar uluslararası meslektaşlarına göre biraz daha mutlu görünüyor. 

ABD, İngiltere, Japonya, Avustralya, Almanya ve Fransa’da üç ayda bir gerçekleştirilen Future Forum anketi, nerede ve ne zaman çalışacaklarını seçme konusunda daha özgür olan pandemi dönemi çalışanlarının genellikle daha memnun, üretken olduklarını ve işten ayrılma olasılıklarının da daha düşük olduğunu ortaya koydu. Geçen yılın sonlarında yapılan son ankette, esneklik düzeylerinden memnun olmadıklarını söyleyenlerin yarısından fazlası aynı zamanda tükenmiş olduklarını da söyledi. Değişmez çalışma programlarına sahip çalışanların önümüzdeki yıl içinde “kesinlikle” yeni bir iş arayacaklarını söyleme olasılığı iki kattan daha fazla.

Future Forum araştırmasını yöneten Slack yöneticisi Brian Elliott, “Esnekliğin tüm faydaları, insanlara haftanın kaç günü çalıştıklarından ziyade onlara nasıl odaklanmış zaman verdiğinizle ilgilidir.” dedi. “Esneklik aynı zamanda bir şirketin kültürünü de geliştiriyor ve bunu yöneticilere her söylediğimde bu onları şaşırtıyor.”

Çalışanları strese sokan sadece yüz yüze görüşme zorunluluğu değil. Şirketler çalışanlarına o kadar çok teknoloji sunuyor ki, çalışanlar bunalıyor olabilir. Uygulama kullanımını takip eden bir bulut yazılım şirketi olan Okta Inc. tarafından yapılan ayrı bir araştırmaya göre, büyük işverenler ortalama 211 farklı uygulama kullanıyor. Geçen sene bu sayı 195 idi.

Harvard Business Review’da yakın zamanda yayınlanan ve üç büyük işverenin 20 ekibi üzerinde yapılan bir araştırmada, çalışanların her gün 1.200 kez farklı uygulamalar ve web siteleri arasında geçiş yaptığı ve bunun da çalışanların zamanına, üretkenliğine ve huzuruna mal olabilecek bir “geçiş vergisine” yol açtığı tespit edildi.

Etiketler