Microsoft’un 69 Milyar Dolarlık Activision Teklifi AB Antitröst Soruşturmasıyla Karşı Karşıya 

microsoft-uzaktan-calisma

Microsoft, “Call of Duty”nin üreticisi Activision Blizzard için yaptığı 69 milyar dolarlık teklifle ilgili AB antitröst endişelerini gidermek için, düzenleyicilerin (regülatörlerin) Salı günü tam kapsamlı bir soruşturma açması ve anlaşmanın etkisi konusunda uyarıda bulunmasının ardından taviz vermek zorunda kalabilir. 

Anlaşmayı Ocak ayında duyuran ABD’li yazılım şirketi, Activision’ın oyun stoğunun alanın liderleri Tencent ve Sony ile daha iyi rekabet etmesine yardımcı olacağını iddia ediyor. Sony ise bu anlaşmayı eleştiriyor.

Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, “Komisyon’un ön soruşturması, işlemin çoklu oyun abonelik hizmetleri ve/veya bulut oyun akış hizmetleri de dahil olmak üzere konsol ve PC video oyunlarının dağıtımı ve PC işletim sistemleri pazarlarındaki rekabeti önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor.” dedi. 

“Ön soruşturma Microsoft’un, konsol video oyunlarının rakip dağıtımcılarına karşı haciz stratejileri uygulama kabiliyetinin yanı sıra potansiyel bir ekonomik teşvike de sahip olabileceğini göstermektedir.” 

Microsoft, pazardaki geçerli endişeleri gidermek için AB antitröst gözlemcisiyle birlikte çalışacağını söyledi. 

Bir Microsoft sözcüsü “Sony, sektör lideri olarak Call of Duty konusunda endişeli olduğunu söylüyor, ancak biz aynı oyunu aynı gün hem Xbox hem de PlayStation’da sunmaya kararlı olduğumuzu söyledik. İnsanların oyunlara daha az değil, daha fazla erişebilmelerini istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

AB rekabet uygulayıcısı 23 Mart 2023’e kadar anlaşmayı onaylama ya da engelleme konusunda karar vereceğini söyledi. Reuters, 31 Ekim tarihinde Microsoft’un, AB’nin anlaşmaya ilişkin ön incelemesi sırasında çözüm önerileri sunmayı reddetmesinin ardından kapsamlı bir AB soruşturmasıyla karşı karşıya kalacağını bildirdi.

İngiltere’nin antitröst gözlemcisi de AB’deki benzer endişelerle satın alma işlemini soruşturuyor. 

Etiketler