Elon Musk, Twitter’ın Yarısını İşten Çıkardı & Jack Dorsey Sorumluluğu Üzerine Aldı

Twitter çalışanlarının yaklaşık yarısını işten çıkarırken ofislerini geçici olarak kapattığı ve personelin iç sistemlerine erişimini kestiği bildirildi.

Fransız Basın Ajansı (AFP) bir iç yazışmaya dayandırdığı haberinde, şirketin işten çıkarmalardan etkilenen çalışanları bilgilendirmeye başladığı belirtildi.

İşten çıkarma kararları gönderilmeden önce ofisler geçici olarak kapatıldı ve çalışanların iç sistemlere erişimi kesildi.

Twitter çalışanlarına göre mühendislik, iletişim, ürün ve içerik iyileştirme birimlerindekiler, işten çıkarmalardan etkilenenler arasında yer aldı.

Öte yandan Twitter’a ihbar süresi tanımadan toplu işten çıkarmaya gittiği için dava açılacağı bildirildi.

İşten çıkarmaların başlayacağına dair e-posta gönderilmişti

Twitter yönetimi, işten çıkarmaların geçtiğimiz cuma başlayacağına dair çalışanlarına e-posta göndermişti.

E-postada Pasifik saatiyle cuma sabah sabah 09.00 (TSİ 19.00) itibarıyla çalışanların işten çıkarılıp çıkarılmadıklarına ilişkin bilgilendirilecekleri bildirilmişti.

Bunun şirketin başarısının devamı için gerekli olduğu belirtilen e-postada, “Twitter’ı sağlıklı bir yola sokma çabasıyla cuma günü küresel iş gücümüzü azaltmak için zorlu bir süreçten geçeceğiz.” ifadesi kullanılmıştı.

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması sonrası şirketin 7 bin 500 çalışanının önemli bir kısmının işten çıkarılacağına dair haberler, daha önce basında yer almıştı.

Musk, satın alma sürecinin tamamlanmasının ardından ilk olarak Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü (CFO) Ned Segal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde ile genel danışman Sean Edgett’in görevine son vermişti.

Bu gelişme sonrası Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey de sorumluluğu üstüne alarak Twitter çalışanlarından özür diledi ve şunları paylaştı:

“Twitter’ın geçmişteki ve şimdiki insanları güçlü ve dirençlidir. O an ne kadar zor olursa olsun her zaman bir yolunu bulurlar. Birçoğunun bana kızgın olduğunun farkındayım. Herkesin bu durumda olmasının sorumluluğu bana ait: Şirketi çok hızlı büyüttüm. Bunun için özür dilerim.”

“Twitter’da çalışmış olan herkese minnettarım ve onları seviyorum. Bunun şu anda karşılıklı olmasını beklemiyorum…ya da hiç… ve anlıyorum.”

Etiketler