Böbrek Hastalıkları ve Diyabeti Tespit Eden Klozet Kapağı Geliştirildi

İsrailli bir girişim, diyabet, kronik böbrek hastalığı, mesane kanseri, idrar yolu enfeksiyonları ve hatta dehidrasyon gibi bir dizi hastalığın belirtilerini yakalayabilen yüksek teknolojili bir klozet kapağı geliştirdi.

Olive Diagnostics isimli şirket, geliştirdiği teknolojiyi, “idrar çıkışının sürekli ve invaziv olmayan bir şekilde izlenmesini sağlayan, dünyanın ilk yapay zeka ve spektroskopi destekli cihazı” olarak tanımlıyor. Şirket teknolojisinin, “standart kimyasal veya mikroskobik analize etkili bir alternatif” olduğunu iddia ediyor.

Klozetin bünyesinde, elektromanyetik radyasyonun dalga boyunu ölçen minyatür bir spektrometre bulunuyor. Akıllı sensör, idrar akışına farklı frekanslarda ışık gönderiyor ve bu sayede protein, kırmızı kan hücreleri, nitratlar, pH ve idrar yoğunluğunun yanı sıra hacim, basınç, renk ve frekans tespiti yapabiliyor.

Şirket idrarın vücuttaki çeşitli sorunların iyi bir göstergesi olduğuna vurgu yapıyor. Örneğin, vücutta fazla sodyum olması durumunda idrardaki sodyum oranının da arttığına işaret ediyor. Olive ayrıca, tek bir numuneyi analiz etmek yerine hastanın tuvalete yaptığı her ziyareti izleyen akıllı klozetin, idrar bardakları ve ölçüm çubuklarının kullanıldığı geleneksel analiz yönteminden daha etkili olduğunu savunuyor. 

Annesinin Ölümü Sonrasında Akıllı Klozet Geliştirdi

Olive Diagnostics şirketinin “Olive KG” ismini verdiği klozetin geliştirilme fikri ise bir aile trajedisine dayanıyor. Şirketin kurucusu ve CEO’su Guy Goldman’ın annesinin yumurtalık kanseri ile savaş verirken dehidrasyondan hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Veri analitiği konusunda deneyimi olan Goldman, annesinin durumunu objektif olarak izlemenin bir yolu olmadığı için hüsrana uğramış bir haldeyken bu boşluğu doldurmak için bir teknoloji geliştirmeye karar veriyor. Geliştirdiği akıllı klozetin isminde yer alan “KG” harfleri ise Goldman’ın merhum annesinin adının baş harflerini temsil ediyor.

Etiketler