DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Yapı Kredi Çocukların Çevre Duyarlılığını Artırmak Amacıyla “Benim Hayalim, Benim Hikayem” Projesini Hayata Geçiriyor

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA ve Yapı Kredi çocukların çevre duyarlılığını artırmak amacıyla “Benim Hayalim, Benim Hikayem” projesini hayata geçiriyor. Projeyle, öğrencilerin yaşadıkları çevre ve ekosistem hakkında bilgi kapasitelerinin artırılmasının yanı sıra; yaratıcılık, dijital okur yazarlık, eleştirel düşünme, işbirlikli ve sosyal duygusal öğrenme, bağlantısal düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Deniz Ekosistemi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık temalarını kapsayan projede çocuklar, hayal ettikleri çevreyi ve denizleri hikayeleştirerek görsel bir kitap haline getirecek. Proje iki yıl süresince devam edecek. 

7-14 yaş grubu çocuklar için hazırlanan projede çocuklar Deniz Ekosistemi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık temalarından oluşan 3 dijital kitap için hazırlanmış olan şablonlarda kendi hikayelerini oluşturabilecek. Çocuklar, her kitap için hazırlanan farklı ikonları sürükle bırak yöntemini kullanarak bu 3 temada kendi yaratacakları hikayeyi resimlendirecek. Böylece her çocuk kendi mesajını iletmiş olacak. Kitapların bitimiyle tüm katılımcılara teşekkür sertifikası verilirken, 5. sınıf öğrencileri yaratacakları bir hikaye ile yarışmaya katılabilecek. Yarışmaya Haziran 2023’e kadar başvuru yapılabilecek.

Sürdürülebilir bir dünya için 

Projenin amaçları arasında sürdürülebilir bir dünya için öğrencilerin doğa ve çevreye karşı farkındalıklarını artırmak, denizleri korumayı bir davranış biçimine dönüştürmelerini, hikayeler aracılığıyla bu bilinci içselleştirmelerini sağlamak ve öğrendiklerini yaygınlaştırmak bulunuyor. İki yıl süresince katılım sağlanabilecek olan projeyle öğrencilerin yaşadığı çevre ve ekosistem hakkında bilgi kapasitelerinin artırılmasının yanı sıra; yaratıcılık, dijital okur yazarlık, eleştirel düşünme, sosyal duygusal öğrenme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, Türkçe okuma, yazma, duygu ve düşünceleri ifade etme becerileri ve Hayat Bilgisi/Sosyal Bilgiler dersleri arasında bir köprü kurulmasının da projenin kazanımları arasında yer alması amaçlanıyor.

İlgi çekici bir içerik:

Etiketler