ByteDance Yatırımcılarından Hisse Geri Alımı İçin 3 Milyar Dolar Harcayacak

300 milyar dolar değerindeki TikTok’un sahibi ByteDance, yatırımcılarının hisselerini 3 milyar dolara geri almak için hazırlanıyor.

Reuters’in konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan gizli kaynaklarına göre hisselerin geri alınması planı, bazı hissedarların likidite pozisyonlarını iyileştirmeye yardımcı olmayı amaçlıyor.

İsmi paylaşılmayan kaynaklar, ByteDance’in Hong Kong’da halka arz için araştırmalarda bulunduğunu da belirtti.

Diğer taraftan şirket, geçen yıl Nisan ayında yaptığı bir açıklamada, yakın gelecekte halka arz planı yapmadığını dile getirmişti. 

ByteDance’den Hisse Geri Alımı Planı

ByteDance yönetim kurulunun, hisselerinin değeri 176.9 dolara kadar ulaşan hissedarlara bu ayın sonunda bir teklif sunacağı ve önümüzdeki iki ila üç ay içerisinde hisselerin geri alımını gerçekleştirmeyi planladığı belirtildi.

Birkaç farklı kaynaktan edinilen bilgiye göre şirket, 300 milyar dolar civarında bir değerlemeye sahip.

ByteDance’in değeri geçtiğimiz yıl, 300 ila 400 milyar dolar arasında bir noktadaydı. CB Insights’a göre değeri 300 milyar dolar dahi olsa ByteDance, dünyanın en değerli özel şirketlerinden biri konumunda.

Ekonomik Durum ve Düzenleyici Baskısı ByteDance’i Etkiliyor

Çoğunlukla COVID 19 pandemisi ve kısıtlamalardan kaynaklanan yavaş ekonomik büyüme ve Pekinli düzenleyicilerin teknoloji sektörü üzerindeki baskısı, birçok Çinli teknoloji şirketinin kazanç beklentisini daraltmasına yol açıyor.

Bu ekonomik belirsizlik diğer şirketlerde olduğu gibi ByteDance’i de etkiliyor. Şirket geçtiğimiz ay çalışanlarına verdiği hisse senedi opsiyonlarının fiyatını önceki yıla göre yüzde 20 oranında azaltmıştı.

Şirketin 2021’deki gelir artışı da bir önceki yılki yüzde 100 üst orandan yüzde 70’e geriledi.

TikTok’a ek olarak, ByteDance’in diğer popüler uygulamaları arasında TikTok’un Çin versiyonu olan Douyin ve haber agregatörü Jinri Toutiao yer alıyor. 

Sensor Tower’a göre, 2021’de kullanıcılar TikTok’ta ve Douyin’in iOS sürümünde, 2.3 milyar dolar civarında para harcadı.

Etiketler