Dubai, Blockchain.com’a Geçici Faaliyet İzni Verdi

Londra merkezli kripto şirketi blockchain.com, Dubai’de faaliyet göstermek için geçici izin aldığını ve bölgenin blok zinciri teknolojisi için bir merkez haline gelmesiyle Körfez’de genişleyen dijital varlık şirketleri arasına katıldığını duyurdu.

Kullanıcılara kripto cüzdanı hizmeti sunan ve aynı zamanda bir kripto borsası olan şirket, geçtiğimiz günlerde Dubai’nin kripto düzenleyicisi Virtual Assets Regulatory Authority (VARA) ile anlaşma imzaladığını ve bölgede ofis açarak işe başlayacağını belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri, Körfez bölgesinde ekonomik rekabet gittikçe kızışırken yeni iş modellerini ülkesine getirmek için varlık düzenlemesini geliştirmeye çalışıyor. 

Birleşik Arap Emirlikleri’nden biri ve bölgenin iş merkezi olan Dubai, Mart 2022’de sanal varlıklara ilişkin ilk yasayı kabul etmiş ve kripto piyasası için düzenleyici kurum olarak VARA’yı kurmuştu.

VARA’nın kurulmasının ardından kripto para borsaları olan Binance ve FTX’e Dubai’de sanal varlık lisansı verildi.

Blockchain.com Nedir?

Önceki adıyla blockchain.info yeni adıyla blockchain.com, 2011 yılında Ben Reeves tarafından kurulan İngiltere merkezli bir kripto şirketidir. 

2011 yılında ilk olarak Bitcoin blok zinciri kaşifi olarak faaliyete başlayan ve Bitcoin transferlerinin takip edilebilmesini sağlayan blockchain.com daha sonra 2012 ve 2020 arasındaki Bitcoin işlemlerinin yüzde 28’ini oluşturan bir kripto cüzdan yarattı.

Bir kripto para borsası da işleten şirket, kripto varlıkları tutma, kullanma, yönetme ve kripto para işlemlerini inceleme imkanı sunuyor. blockchain.com ayrıca kripto para birimleri için finansal hizmet standardı ve altyapı geliştiriyor.

Kripto endüstrisinin en eski şirketlerinden biri olan blockchain.com son 16 ay içerisinde hızla büyümüş ve dünya çapında 600 çalışana ulaşmıştı.

Şirket en son çöküşü büyük ses getiren Three Arrows Capital’e verdiği 270 milyon dolar borcu tahsil edememiş ve ekonomik sıkıntıya girmişti. 

Kripto sektörünün yaşadığı ayı piyasası koşullarını da göz önünde bulunduran blockchain.com, Temmuz ayında yaptığı bir açıklama ile iş gücünü yüzde 25 oranında azaltarak 150 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu.

Etiketler