Elon Musk, Rakip Beyin Çipi Teknoloji Şirketi İle Görüşüyor

Tesla’nın sahibi ve Neuralink yöneticisi ünlü milyarder Elon Musk’ın rakip bir beyin çipi şirketine yatırım yapmayı düşündüğü iddia edildi.

Reuters’a göre teknoloji girişimcisi Elon Musk, kendi şirketi Neuralink’e rakip olan beyin çipi geliştiricisi Synchron’a yatırım yapmayı düşünüyor.

Dört farklı kaynaktan alınan bilgilere göre Musk’ın geçtiğimiz haftalarda olası bir yatırımı araştırmak için Synchron kurucusu ve CEO’su Thomas Oxley’e ulaştığı ancak görüşmelerin sonuçtan uzak ve bir anlaşmanın yapılıp yapılmayacağının henüz belirsiz olduğu belirtildi.

New York merkezli Synchron, beyin implantlarını insanlarda test etmek için düzenleyici onayı alma konusunda Neuralink’ten birkaç adım önde. ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, geçtiğimiz yıl Synchron’a yeşil ışık yakmıştı.

Synchron daha öncesinde ise Avustralya’da dört kişi üzerinde bir deneme gerçekleştirmiş ve gelecekteki testlerde kullanılmak üzere değerli veriler toplamıştı.

Musk, yakın gelecekte Neuralink için insan testleri yapılacağını defalarca ima etse de henüz bu testler için izin alınmış değil ve şirketin şu anda düzenleyici sürecin hangi aşamasında olduğu bilinmiyor.

Synchron’un aksine Neuralink cihazını kurmak, muhtemelen sürecin yavaş ilerlemesini de açıklayan bir faktör olarak kafatasının kesilmesini içeren büyük bir cerrahi operasyonu gerektiriyor.

Musk ve Synchron arasındaki görüşmeler, milyarderin rakip bir beyin teknolojisi şirketiyle yaptığı ilk görüşme değil. Musk, 2020’de Paradromics Inc. ile görüşmelerde bulunmuş ancak sürecin devamı gelmemişti.

Düzenleyicilerle belirgin bir ilerleme kaydedilememesine rağmen Neuralink, 300 çalışanı ve 2016’daki kuruluşundan bu yana topladığı yaklaşık 363 milyon dolarlık yatırım ile Synchron’dan daha büyük bir şirket.

Aynı yıl operasyonlarına başlayan Synchron ise 60 çalışan ve 65 milyon dolarlık yatırım ile oldukça mütevazi bir rakip.

Etiketler