Google, Yapay Zeka Sohbet Sohbet Robotunun Duyarlı Olduğunu İddia Eden Bilgisayar Mühendisini İşten Çıkardı

Ana şirketi Alphabet Inc olan Google, 22 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin yapay zeka (AI) sohbet robotu LaMDA’nın kendini bilen bir birey olduğunu iddia eden kıdemli bir yazılım mühendisini işten çıkardığını duyurdu.

Geçen ay yazılım mühendisi Blake Lemoine’i izne çıkaran Google, Lemoine’nin şirket politikalarını ihlal ettiğini ve LaMDA hakkındaki iddialarını “tamamen asılsız” bulduğunu söyledi.

Reuters’e gönderdiği e-postada Google sözcüsü, “Bu konuyla uzun süre ilgilenmiş olmasına rağmen Blake’in, ürün bilgilerini korumayı gerektiren net istihdam ve veri güvenliği politikalarını ısrarla ihlal etmeyi seçmesi üzücü.” dedi.

Geçtiğimiz yıl Google, Diyalog Uygulamaları İçin Dil Modeli – LaMDA’nın, diyalog üzerine eğitilmiş Transformer tabanlı dil modellerinin aslında her konu hakkında konuşmayı öğrenebileceğini gösteren bir şirket araştırmasına dayandırılarak geliştirildiğini söylemişti.

Google ve önde gelen birçok bilim insanı, LaMDA’nın ikna edici bir insan dili oluşturmak için tasarlanmış karmaşık bir algoritma olduğunu söyleyerek Lemoine’nin görüşlerini yanlış yönlendirici olarak nitelendirmekte gecikmedi.

Lemoine’nin işten çıkarıldığı bilgisi ilk olarak bir teknoloji ve toplum haber bülteni olan Big Technology tarafından verildi.

Etiketler