Apple İşe Alımlar ve Harcama Bütçelerinde Kesinti Planlıyor

Bloomberg News’un konuyla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak yayınladığı haberine göre Apple Inc, potansiyel bir ekonomik gerilemeyle başa çıkmak için bazı birimlerde gelecek yıl işe alım ve harcama büyümesini yavaşlatmayı planlıyor.

Söz konusu hamle, dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın, işe alımları yavaşlatan diğer Amerikan şirketleri arasında yer alan Meta Platforms ve Tesla Inc’e katılmasına neden olabilir.

Apple hisseleri rotayı tersine çevirerek %1.6 düşüşle 147,6 dolardan işlem görürken şirket, Reuters’in yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Bloomberg haberine göre, değişiklikler tüm ekipleri etkilemeyecek ve Apple, 2023 yılı için, 2015’ten bu yana ilk büyük yeni kategorisi olan karma gerçeklik başlığını içeren agresif bir ürün lansman programı planlıyor.

Pittsburgh’daki Bokeh Capital Partners’ın baş yatırım sorumlusu Kim Forrest, konuyla ilgili; ”Apple’ın bu hamlesi, yeni şeylere, yeni şirketlere ve yeni ürünlere yatırımda daha geniş bir yavaşlamanın habercisi. Bu durum, enflasyonun bu şirketler için bir sorun olduğunu gösteriyor.” dedi.

Son aylarda, ABD Merkez Bankası’nın enflasyondaki artışı dizginlemek için yaptığı agresif faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sokabileceğine dair korkular arttı. Fiyat baskıları, müşterilerin akıllı telefonlar gibi hayati olmayan ürünlere yapılan harcamaları azaltabileceğine dair endişeleri de artırdı.

Canalys’in verilerine göre, akıllı telefon sevkiyatları ikinci çeyrekte %9 azaldı. Yine de pazar lideri Samsung’un hemen arkasında iPhone telefonları ile Apple %17’lik bir pazar payına sahip.

Apple, genellikle yoğun tatil sezonu öncesindeki Eylül ayında iPhone ve diğer giyilebilir ürünlerinin yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor. 

Cupertino, California merkezli şirketinin son yıllık raporu itibarıyla, yaklaşık 154.000 tam zamanlı çalışanı bulunuyor.

Etiketler