Atom Bank Tam Yıl Kârlılık Yolunda

İngiltere’deki uygulama tabanlı banka Atom, güçlü maliyet kontrolleri ile birlikte gelirdeki %200’lük artış sayesinde ilk tam yıl faaliyet karını elde etme yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İlk aylık faaliyet karını ilk çeyrekte yakaladıktan sonra Atom, yılın Mart ayına kadar kalan üç çeyreği için faaliyet karı öngörüyor.

Temel faaliyet zararları 2 milyon sterlinde kalırken bu önceki yıla göre 34 milyon sterlinlik bir iyileşme anlamına geliyor.

Hem iş hem de konut kredilerindeki artışlar sayesinde geliri %200’ün üzerinde büyüdü ve Atom’un toplam kredi tutarı bir önceki yılki 2,7 milyar sterlinden 3,3 milyar sterline ulaştı.

Bu arada, maliyetler sadece yüzde altı arttı ve Atom bunu otomasyon ve maliyet yönetimine odaklanmaya bağladı.

Atom CEO’su Mark Mullen, “Atom için önemli bir ilerleme yılı oldu. İşimizi büyütmeye devam ettik ve hem müşterilere hem de çalışanlara daha iyi imkanlar sunarken bunu yapmanın mümkün olduğunu kanıtladık ve tüm yıl boyunca sürdürülebilir karlılık elde etmeye çok yakınız.” dedi.

Mayıs ayında Sky News, Atom’un New York Menkul Kıymetler Borsası’nda 700 milyon dolar değerinde bir SPAC (special-purpose acquisition company) birleşmesini düşündüğünü bildirmişti.

Geçen hafta ise bir başka dijital rakip olan Monzo, artan gelirler sayesinde tüm yıl kayıplarını 119 milyon sterline indirdiğini duyurdu.

Etiketler