Volvo Yeni Bir Ağır Yük Hidrojen Kamyonu Geliştiriyor

Araba devi, hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan büyük bir kamyon geliştiriyor.

İklim değişikliği ve hızla yükselen benzin fiyatları ile ilgili endişeler, araç üreticilerini yeni elektrikli araçlar geliştirmek için daha hızlı hareket etmeye yöneltti. Bununla birlikte arka planda kalan bir konu ise uzun mesafelerde hacimli kargo taşımak için elektrikli ağır yük kamyonlarının geliştirilmesi. Volvo halihazırda biyogaz gibi yenilenebilir yakıtlarla çalışan kamyonlar ve akülü elektrikli kamyonlar sunuyordu. Şimdi ise şirket, hidrojen yakıt hücreli elektrikli kamyon geliştirdiğini duyurdu.

Yakıt hücreli araçlar, elektrikli araçlara benzer şekilde çalışıyor. Ancak elektrik enerjisini akülerde depolamak yerine, araçtaki bir tankta depolanan hidrojen gazını kullanarak kendi elektriğini üretiyorlar. Hidrojenin yenilenebilir enerji kullanılarak üretilmesi koşuluyla, elektrikli araçlardan çok daha hızlı bir şekilde sadece birkaç dakikada yakıt doldurabiliyor ve oldukça sürdürülebilirlik dostu araçlar. Yakıt hücreli araçların yaydığı tek yan ürün su buharı. Bir dizi şirket, yakıt hücreli otomobiller geliştirirken, Volvo daha büyük bir kamyon pazarlayan ilk şirketlerden biri olmayı umuyor.

Volvo’nun yeni kamyonu iki yakıt hücresiyle donatılacak ve bu da ona yaklaşık 1000 kilometre gibi dizel kamyonlarla karşılaştırılabilir bir operasyonel menzil sağlayacak.  Ayrıca, yaklaşık 15 dakika veya daha kısa bir yakıt ikmali süresine sahip olacak. Tam yüklendiğinde toplam ağırlığı 65 ton veya daha fazla olacak ve 300 kilovat elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. 

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, bu araçların özellikle uzun mesafeler, ağır, enerji gerektiren görevler ve pil şarj etme olanaklarının sınırlı olduğu ülkelerde uygun olabileceğini öne sürüyor. Alm ayrıca, “Bataryalı elektrik ve yakıt hücreli elektrik kombinasyonu, müşterilerimizin nakliye görevleri ne olursa olsun kamyonlarından kaynaklanan CO2 egzoz emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmasını sağlayacak.” dedi.

Volvo’nun yeni kamyonunun müşteriler için deneme sürüşleri bundan birkaç yıl sonra başlayacak ve araçların bu on yılın ikinci yarısında ticarileştirilmesi planlanıyor.

Etiketler