Volkswagen’den Kendi Elektrikli Araç Bataryasını Üretmek İçin 20 Milyar Dolarlık Yatırım

Volkswagen, elektrikli araç pili üretmek için 20.38 milyar dolar yatırım yapacağını, şirketin bu hamleyle 20.000 kişiye istihdam yaratacağını ve satışlardan yıllık 20.38 milyar dolar gelir elde edeceğini duyurdu. Otomobil üreticisi, VW’nin elektrikli araç hedeflerini güçlendirmek için yeterli kapasite, malzeme ve sarf malzemelerini güvence altına almak için yaptığı büyük yatırımı denetlemek için Power Co isimli yeni bir şirket kuracak.

Power Co, yeni teknolojilerin araştırılması ve geliştirilmesinden hammadde madenciliğine ve kullanım ömrü sonunda geri dönüşüme kadar VW’nin tüm pil tedarik zincirini yönetecek. Haber, şirketin Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Salzgitter kentindeki ilk pil fabrikasının temel atma töreninde duyuruldu.

VW CEO’su Herbert Diess yaptığı açıklamada, “Batarya işi Volkswagen’i, yarının sürdürülebilir, yazılım odaklı mobilitesinin lider sağlayıcısı yapacak olan Yeni Otomobil stratejimizin temel taşlarından biri. Kendi pil fabrikamızı kurmak, teknik ve ekonomik anlamda bir mega projedir. Bu, geleceğin en ileri teknolojisini Almanya’ya getirdiğimizi gösteriyor!” dedi. 

Geçen yıl VW, 2030 yılına kadar biri Salzgitter’deki ve diğeri İsveç Skelleftea’daki tesis dahil olmak üzere Avrupa’da altı pil hücresi üretim tesisi kurma planlarını açıklamıştı. Üçüncü fabrika İspanya’nın Valencia kentinde ve dördüncü fabrika ise Doğu Avrupa’da kurulacak. Şirket ayrıca Kuzey Amerika’da dev fabrikalar kurma planlarının da araştırma evresinde. Bu tesisler nihayetinde yılda 240 gigawatt-saat üretim kapasitesine sahip olacak. 

VW, 2023’ten itibaren, markanın araçlarına kurulacak akülerinin, yeni bir birleşik prizmatik pil tasarımını piyasaya sürmeyi planlıyor. Hedef, 2030 yılına kadar VW’nin elektrikli araçlarının yüzde 80’inde güç sağlayan bu birleşik pil tasarımına geçmiş olmak. VW’nin diğer iki büyük pil üreticisi olan Samsung ve CATL ile de sözleşmeleri var. Ve şirket, San Jose, California, QuantumScape merkezli, enerji açısından daha verimli katı piller üzerinde çalışan bir girişimi destekliyor. 

VW, dikey entegrasyonu elektrikli araç başarısı için önemli bir bileşen olarak gören tek otomobil üreticisi değil. Ford, yılda 129 GWh üretim kapasitesine sahip olacağını söylediği üç yeni pil tesisi kuruyor. General Motors, LG Chem ile birlikte, ABD’de toplam 140 GWh kapasiteli dört yeni pil fabrikası planlıyor. Stellantis, Indiana’da 2,5 milyar dolarlık bir pil tesisi kuruyor ve Hyundai ve Toyota da ABD’de pil üretim planlarını açıkladı. 

Adet bazında dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi olan VW, elektrikli araçlara geçişinde sıkıntılarla karşılaşmıştı. CEO Diess kısa süre önce, şirketin Çin’deki COVID karantinasından kaynaklanan çip sıkıntısı ve üretim problemlerini çözmeye çalıştığını, Avrupa ve ABD’deki elektrikli araçlarının tamamen tükendiğini ve VW, Audi veya grubun diğer markalarından bir elektrikli araç almayı düşünen herkesin 2023’e kadar beklemesi gerekebileceğini dile getirmişti.

Etiketler